×

Doktor Grzesiowski o Wszystkich Świętych: „Należy zamknąć cmentarze”

Powoli zaczyna się spełniać czarny scenariusz, w którym specjaliści zakładali dobowy przyrost zakażeń do 3,5 tys. na dobę. Tymczasem nieubłaganie zbliża się 1 listopada, gdy Polacy podróżują i odwiedzają swoich bliskich. Doktor Grzesiowski o Wszystkich Świętych: „Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas” – mówi w rozmowie z Interią. Czy rząd weźmie jego apel pod uwagę?

Granica 3 tys. zakażeń przekroczona

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu zakażenia koronawirusem u 3 003 osób, a dzisiaj u kolejnych 4 280! Tym samym padł kolejny dobowy rekord. W dodatku odnotowano również niepokojąco dużą liczbę zgonów.

W szpitalu obecnie przebywa ponad 4 tys. pacjentów. Od początku października znacznie wzrosła liczba zajętych respiratorów. Obecnie jest to 296 urządzeń.

Dodatkowym problemem jest fakt, że pandemia obnażyła wszelkie problemy z opieką medyczną w Polsce. Wieloletnie niewystarczające nakłady finansowe, brak wykwalifikowanego personelu, nadmierną biurokrację i nieudolne zarządzanie, pokazujące, jak dalece mijają się zapewnienia polityków z rzeczywistością.

Doktor Grzesiowski o Wszystkich Świętych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zero tolerancji dla osób, które nie stosują się do nakazu zakrywania nosa i ust. Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju wymusiła na resorcie szybsze działanie. Ale czy ministerstwo przygotowane jest na 1 listopada?

Resort zapowiada, że nie planuje wprowadzenia obostrzeń. Doktor Grzesiowski – wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń twierdzi, że to może być błąd.

Okres Wszystkich Świętych należy rozłożyć na poszczególne weekendy, a 1 listopada zamknąć cmentarze. Trzeba zrobić wszystko, aby to święto nie odbyło się w tym roku w takiej formie jak dotychczas

– mówi lekarz w rozmowie z Interią.

Sytuacja związana ze zbliżającym się świętem budzi coraz większe emocje. Na razie wiemy jedynie, że na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Jednak czy to wystarczy?

Doktor Grzesiowski zaznacza, że gdyby zapadła decyzja o obostrzeniach, nie może być ogłoszona 30 października.

Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend. Jeśli dodamy do tego statystyki z poprzednich lat, zobaczymy też, ile wypadków drogowych jest w tym okresie. Wiele z tych osób musi trafić do szpitala. Czy znajdą się dla nich wolne łóżka? Obawiam się, że nie

– ocenia Grzesiowski.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować