×

Jednakowe pomniki na polskim cmentarzu. Zakład podjął przełomową inicjatywę

Do tej pory identyczne, stojące obok siebie nagrobki większość z nas mogła oglądać jedynie w amerykańskich filmach. Teraz okazuje się, że zobaczymy jednakowe pomniki na polskim cmentarzu. Przełomową decyzję w tym zakresie podjął Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. Wiadomo już gdzie dokładnie powstaną ujednolicone pomniki, tzw. amerykańskie kwatery, i skąd taka decyzja?

Jednakowe pomniki na polskim cmentarzu

Polskie cmentarze przyzwyczaiły nas do tego, że nagrobki mniej lub bardziej się od siebie różnią. A gdyby tak wszystkie wyglądały identycznie? Ten niecodzienny, jak na polską rzeczywistość, pomysł postanowił zrealizować Zakład Cmentarzu Komunalnych w Olsztynie.

To rozwiązanie dla osób, które preferują styl bardziej ascetyczny, bez indywidualnego zdobnictwa (…). To nawiązanie do kwater na cmentarzach wojennych w USA, stąd potoczna nazwa [amerykańskie kwatery – red.] tego typu projektów

– powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” dyrektor ZCK w Olsztynie Zbigniew Kot.

Jednakowymi nagrobkami pomysłodawcy chcą wyjść naprzeciw drożyźnie i powiedzieć STOP rywalizacji na „najatrakcyjniejszy pomnik”. Co więcej, uważają, że dzięki powtarzalności i harmonii cmentarz będzie wyglądał estetycznie.

Nagrobki będą identyczne (będą miały jednakową formę), ale mogą nieznacznie różnić się kolorem i wielkością. Otóż zaproponowano dwa możliwe rozmiary: 1 na 1 metr oraz 0,6 na 0,6 metra. Skąd ta różnica? Odpowiedź jest prosta. Mniejsze będą przeznaczone dla jednej osoby, a większe będą służyć jako groby rodzinne. Niezależnie jednak od rozmiaru wszystkie będą przeznaczone do pogrzebów w urnach.

jednakowe pomniki na polskim cmentarzu
Zakład Cmentarzy Komunalnych

Jest już wykonawca kwater

Przetarg na jednakowe pomniki wygrała firma „Paliszewscy” Usługi Cmentarne. Zdecydowały o tym cena nagrobka i 5-letni okres gwarancji.

Zdecydowaliśmy się na trzy rodzaje granitu wysokiej jakości: czarnego, szarego i brązowo-czerwonego. To nie są chińskie kamienie. To wytrzymały, nieodbarwiający się kamień o wysokim standardzie. Po konsultacjach uznaliśmy, że należy wykorzystać dobry materiał ze złóż, które będą dostępne jeszcze przez wiele lat

– wyjaśnia Zbigniew Kot.

Koszt nagrobku

Cena będzie zależeć od wybranego rodzaju granitu. I tak oto nagrobki metr na metr będą kosztować: czarny – 5 250 zł, a szary i brązowy po 4 400 zł. Nagrobki o wymiarach 0,6 metra na 0,6 metra to kolejno za czarny 3600 zł, a za szary i brązowy po 2 600 zł.

Gdzie powstaną jednakowe pomniki?

Amerykańskie kwatery mają zostać postawione na nekropolii w Dywitach, wiosce położonej w powiecie olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim. W planach jest postawienie około 1700 takich nagrobków. Jeżeli pomysł spotka się z aprobatą, należy się spodziewać, że w przyszłości powstaną kolejne takie miejsca.

Źródła: tko.pl
Fotografie: Zakład Cmentarzy Komunalnych (miniatura wpisu), Zakład Cmentarzy Komunalnych

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x