×

Zachowując się tak na cmentarzu, możesz ściągnąć na siebie nieszczęście. Dawne wierzenia

Cmentarz to wyjątkowe i magiczne miejsce. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że pewne zachowania z nim związane mogą się dla nas fatalnie skończyć i negatywnie wpłynąć na dobrobyt naszej rodziny? Już przodkowie przestrzegali przed nimi. Są to głównie wierzenia, do których ludzie w większości podchodzą z przymrużeniem oka. Jednak lepiej sprawdź, czego należy się wystrzegać w miejscu wiecznego spoczynku. Oto przesądy związane z cmentarzem.

Przesądy związane z cmentarzem

Przełom października i listopada to czas, kiedy zdecydowanie częściej odwiedza się groby zmarłych. Cmentarz to miejsce, gdzie mają styczność dwa światy – umarłych i żywych. Dodatkowo w ludowych wierzeniach jest wiele przesądów związanych z nekropoliami. Nasi przodkowie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, aby się nawzajem przestrzegać i uniknąć ściągnięcia na siebie klątwy.

Nawet jeśli nie wierzycie w zabobony, ostrzegamy, że lepiej nie kusić losu! Czy zdajesz sobie sprawę, czego nie powinno się robić na cmentarzu? Dla „świętego spokoju” warto się dostosować do poniższych uprzedzeń. Tym bardziej, że większość z przesądów wiąże się z wyjątkowo przykrymi konsekwencjami.

pixabay

pixabay

Wszystko, co znajduje się na terenie cmentarza, musi tam pozostać!

Jednym z podstawowych przesądów jest: to, co rośnie na cmentarzu, powinno na nim pozostać. W miejscu nekropoli nie powinno się zrywać kwiatów – zabrane zmarłemu, mogą niebawem wyrosnąć na twoim grobie. Zabrania się także zbierania innych darów natury takich jak orzechy, żołędzie czy kasztany. Zgromadzone w domu mogą sprowadzić do niego jakąś potępioną duszę, która zgubiła drogę do czyśćca.

Powinniśmy także wystrzegać się zapalania zniczy w domu. Według wierzeń ludowych, może przyciągnąć do domu niespodziewanych gości. Warto zwrócić uwagę na to, czym mamy zamiar zapalić znicz na grobach bliskich zmarłych. Lepiej zrezygnować z zapalniczki czy zapałek których używamy na co dzień. Może to sprowadzić pecha lub poważne choroby, więc dla bezpieczeństwa warto mieć długą zapalniczkę służącą tylko do zapalania zniczy.

Uważaj, zwłaszcza, jeśli oczekujesz dziecka

Nie powinno się także przychodzić na cmentarz w nowych butach. Mianowicie, może to sprowadzić na taką osobę szybką i bolesną śmierć. Nie umawiaj się na randki na cmentarzu i wystrzegaj się tam przed romantycznymi wyznaniami. Są tacy, którzy lubią takie klimaty, jednak my zdecydowanie odradzamy. Mianowicie związek, który rozpoczął się wśród grobów, będzie pełen cierpienia i bólu.

Nie chodź i nie siadaj na grobach i pomnikach (zwłaszcza, jeśli oczekujesz dziecka). Naprawdę deptanie czy kopanie grobów może się źle skończyć. W związku z takim zachowaniem, zmarli mogą sprowadzić na nas choroby stóp i wiele innych nieszczęść. Panie w ciąży nie narażają jedynie siebie, ale również swoje nienarodzone dziecko.

Źródła: kobieta.wp.pl, dziendobry.tvn.pl
Fotografie: Jarosław Kubalski, Radio Kielce (miniatura wpisu), pixabay

Może Cię zainteresować