×

Koronawirus w Polsce 12.10. Liczba zakażeń znowu zaczyna rosnąć!

Koronawirus w Polsce 12.10.20 potwierdza podejrzenia epidemiologów, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Zdaniem specjalistów, realna liczba chorych może być nawet 10 razy większa!

Ostrzeżenia epidemiologów

W sobotę odnotowano najwyższy od początku pandemii dzienny bilans zakażeń. Tego dnia resort zdrowia poinformował o 5 300 zdiagnozowanych przypadkach COVID-19. Podana w niedzielę liczba nowych potwierdzonych przypadków była o 1 122 niższa niż dane z soboty, jednak to normalne, bo w weekendy wykonuje się mniej testów.

Zdaniem epidemiologów, realna liczba zakażonych może być nawet 10 razy większa. Te szacunki wynikają stąd, że testom poddawani są tylko ci pacjenta, u których występują cztery główne objawy Covid-19, podczas gdy lekarze zwracają uwagę na to, że większość osób przechodzi zakażenie skąpo- lub bezobjawowo. Wobec nowych wytycznych narzuconych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mogą nawet nie wiedzieć o tym, że są zakażeni. Dzięki temu świetnie spełniają się jako roznosiciele wirusa.

Opinię środowiska medycznego podziela dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak. Jak wyznał w rozmowie z gazetą.pl, sytuacja jest znacznie gorsza niż wynika z oficjalnych statystyk:

Absolutnie zgadzam się z tym, że liczbę zakażonych, którą pokazują zestawienia, należy mnożyć razy dziesięć, co dopiero przybliża nas do realnej skali problemu, z jakim mamy do czynienia w populacji. Niedzielna dynamika zakażeń dowodzi, że kolejna grupa chorych pojawia się po mniej więcej tygodniu i jest od półtora do dwóch razy większa od poprzedniej.

Sytuacja epidemiologiczna

Z kolei specjaliści z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego opracowali model matematyczny, który oszacował liczbę dobowych zakażeń na poziomie 200 tysięcy dziennie w szczycie pandemii. Ten wynik, nawet jeśli się ziści, w praktyce nie da się zweryfikować, bo w Polsce nie wykonuje się aż tylu testów. W zasadzie można więc rzucać dowolnymi liczbami i twierdzić, że się ma rację, byle tylko były wyższe niż liczba wykonywanych dziennie testów.

Kolejnego wysypu zakażeń epidemiolodzy oczekują w drugim tygodniu listopada, po tym, gdy w Polacy masowo ruszą na groby bliskich. Wprawdzie politycy starają się odwieść ich od tego pomysłu, jednak, zdaniem specjalistów, ta tradycje jest tak silnie zakorzeniona, że pomogłoby tylko zamknięcie cmentarzy.

Immunolog dr Paweł Grzesiowski uważa, że to jedyne wyjście:

Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend. Jeśli dodamy do tego statystyki z poprzednich lat, zobaczymy też, ile wypadków drogowych jest w tym okresie. Wiele z tych osób musi trafić do szpitala. Czy znajdą się dla nich wolne łóżka? Obawiam się, że nie.

Koronawirus w Polsce 12.10

Na razie sytuacja nie nastraja optymistycznie. W poniedziałek 12 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 394 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przypomnijmy, że są to dane z ostatniej doby, czyli niedzieli, gdy wykonuje się mniej testów. 

Nowe przypadki dotyczą województw:
małopolskiego (690),
wielkopolskiego (530),
mazowieckiego (441),
lubelskiego (379),
łódzkiego (344),
podkarpackiego (334),
pomorskiego (284),
śląskiego (262),
kujawsko-pomorskiego (258),
dolnośląskiego (199),
świętokrzyskiego (187),
opolskiego (153),
podlaskiego (130),
zachodniopomorskiego (116),
warmińsko-mazurskiego (73),
lubuskiego (14).

Jak czytamy w komunikacie MZ, zmarło 35 kolejnych osób z Covid-19:

Z powodu #COVID19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 130 210/3 039 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: warszawa.wyborcza.pl, wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować