×

Koronawirus 5 sierpnia 2020. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Koronawirus 5 sierpnia 2020. Wirus nie odpuszcza i najwyraźniej postanowił nie stosować się do woli rządzących, którzy zdążyli już ogłosić koniec pandemii. Niestety liczba nowych zakażeń w Polsce znowu jest bardzo duża.

Zwyżkująca krzywa

Połowa wakacji przyniosła nagły wysyp nowych zachorowań na SARS-CoV-2. 30 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach, co wówczas stanowiło najwyższą liczbę nowych zakażeń od początku epidemii w Polsce. Piątkowy wynik 657 przypadków COVID-19 okazał się jeszcze bardziej alarmujący, a w sobotę odnotowano o jeden przypadek więcej.

Wczoraj 4 sierpnia padł kolejny niechlubny rekord, 680 nowych zakażeń, najwięcej pod początku pandemii. Tradycyjnie największymi ogniskami koronawirusa są kopalnie oraz wesela.

Jak uprzedza w wywiadzie dla money.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski, trzeba ukrócić beztroskę Polaków w traktowaniu zagrożenia:

Zastanawiamy się nad pewną zwiększoną kontrolą dotyczącą imprez rodzinnych, szczególnie wesel w tych powiatach. Możliwe jest zmniejszenie liczby osób na tych uroczystościach. Rozwiązaniem jest też obowiązek rejestracji takiego wydarzenia w jakikolwiek sposób. Chcielibyśmy, by było wiadomo, gdzie takie wesele się odbywa, kto w nim uczestniczy. Wszystko oczywiście zgodnie z RODO.

Nowe obostrzenia

Pomysł rejestracji wesel nie jest nowy, minister wspomina o nim od blisko tygodnia. Czy doczeka się realizacji? Na razie Łukasz Szumowski zapowiada zwiększone kontrole w kwestii noszenia maseczek:

Mówimy tu o większej dyscyplinie w noszeniu maseczek i zakończeniu pewnych fikcyjnych tłumaczeń. Na przykład, że ktoś ma przeciwwskazania medyczne do zakrywania twarzy. Podam przykład z urlopu. Kobieta w sklepie tłumaczyła się innym klientom, że nie nosi maseczki, bo ma klaustrofobię. To pokazuje pewien stopień absurdu. Nie ma przeciwskazań do zakrywania twarzy. Jak ktoś nie toleruje maseczki, niech założy przyłbicę. Astma też nie jest przeciwskazaniem do maseczki. Jedynie ciężkie stany: niewydolność serca czy płuc. Nie powinno być żadnego wytłumaczenia. Zacznijmy to traktować poważnie: w urzędzie, sklepie, autobusie. Chcemy sprawić, że kontroli np. w sklepach, będzie w tych miejscach po prostu więcej.

Minister podkreśla, że notowane ostatnio rekordy zachorowań na COVID-19 mają charakter ogniskowy i są łatwe do opanowania.
Jak tłumaczy:

Myślę, że przez najbliższe dni, najbliższy tydzień te liczby będą nadal oscylowały w granicach 500-600 dziennie. Powtórzę: to wszystko dotyczy trzech kopalni i trzech innych zakładów pracy. Wszędzie tam jest ponad 1 000 pracowników. Musimy wszystkich przebadać. Jeśli tam będzie 10-20 proc. zakażonych, to od razu mamy wysokie liczby.

Koronawirus 5 sierpnia 2020

Tymczasem zaprezentowane przez Ministerstwo Zdrowia liczby znów nie napawają optymizmem. Na Twitterze i Facebooku pojawiła się informacja, że liczba osób, u których wykryto koronawirusa za pomocą testów w ciągu ostatniej doby wyniosła 640!

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (152),
wielkopolskiego (97),
małopolskiego (90),
mazowieckiego (86),
łódzkiego (37),
podkarpackiego (32),
lubelskiego (25),
dolnośląskiego (22),
opolskiego (21),
pomorskiego (17),
zachodniopomorskiego (17),
lubuskiego (13),
warmińsko-mazurskiego (13),
podlaskiego (10),
kujawsko-pomorskiego (5),
świętokrzyskiego (3).

Resort ze smutkiem poinformował również o śmierci kolejnych 18 osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 61-M Limanowa, 76-M, 85-M Kraków, 73-K Łódź, 79-M, 89-M Zgierz, 93-K, 87-M, 68-M, 72-K, 84-K, Warszawa, 96-M Nowe Miasto nad Pilicą, 70-M Siedlce, 74-K Gorzów Wielkopolski, 76-M Zielona Góra, 93-K Tomaszów Lubelski (mieszkanka woj. podkarpackiego), 70-M Tychy, 70-M Wrocław. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 48 789/1 756 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: tvn24.pl, www.money.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować