×

Komunia 2021. Polacy wciąż zastanawiają się, ile należy włożyć do koperty

Komunia 2021 jednak może się odbywać. Trzecia fala epidemii przemija i nadeszła pora na powrót do względnej normalności. Część Polaków już odprawiło Pierwsze Komunie swoich dzieci, inni dopiero zaczęli przygotowania. I wciąż pojawiają się pytania dotyczące kwoty, jaką należy umieścić w kopercie wybierając się na taką uroczystość.

Przeżycie duchowe

Ze względu na trwającą epidemię, tegoroczne Komunie Święte znalazły się pod znakiem zapytania. Już przed dwoma miesiącami wielu rodziców zaczęło odwoływać rezerwacje w restauracjach. Właściciele biznesów skarżyli się, że po raz kolejny doznają poważnych strat. Na szczęście okazało się, że trzecia fala koronawirusa w zasadzie jest już za nami. Dzienne przyrosty zachorowań są dość niskie. W związku z tym, rodzice odetchnęli z ulgą, bo ich dzieci mają szansę przystąpić do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Maj to miesiąc, który wszystkim katolikom kojarzy się przede wszystkim z niezwykłym przeżyciem duchowym, jakim jest przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej. Od lat wiele mówi się o tym, że to zdarzenie powinno mieć przede wszystkim wymiar religijny tak, aby wprowadzić młodych ludzi w atmosferę bliskości z Bogiem. Niestety podobnie jak w przypadku ślubów oraz chrzcin, ludzie przemienili piękną ceremonię w szopkę.

Szycie na miarę eleganckich strojów, przygotowanie tony jedzenia czy wreszcie wręczanie dzieciom drogich prezentów stało się elementami nieodłącznymi każdej Komunii. Co roku wśród krewnych rodzin organizujących Komunię, pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, ile pieniędzy należy podarować dziecku.

komunia 2021
Pixabay

Komunia 2021 – ile dać do koperty?

Część osób preferuje wręczanie prezentów. Goście zaproszeni na Komunię niejednokrotnie spędzają sporo czasu w salonach jubilerskich, poszukując idealnej biżuterii dla 9-latki lub zegarka dla chłopaka. Dużą popularnością cieszą się także różnego rodzaju urządzenia elektroniczne: smartfony, laptopy, smartwatche czy tablety.

Niektórzy jednak wolą proste rozwiązania i nie zamierzają tracić czasu na wycieczki do centrów handlowych (często i tak zamkniętych w czasach pandemii). Wówczas pojawia się pytanie, ile pieniędzy należy włożyć do koperty. Jaka suma usatysfakcjonuje rodziców i dziecko i jednocześnie nie będzie za wysoka? Jak dużo należy podarować w zależności od stopnia spowinowacenia z organizatorami uroczystości? Ta zagwozdka od lat dręczy wszystkich, którzy otrzymali zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą.

Jak pokazują statystyki, najbardziej hojni są dziadkowie. Potrafią podarować swoim wnukom od 700 do nawet 2 000 złotych. Oprócz tego, czasami dodają również jakiś prezent. Z kolei chrzestni zwykle wręczają kwoty mieszczące się w przedziale między 500 a 1 500 złotych. Osoby, które nie są tak blisko spokrewnione z dzieckiem powinny podarować sumę odpowiadającą kosztom ich udziału w przyjęciu komunijnym. Przyjmuje się, że przypadku pary jest to 200 zł. Z kolei para z dzieckiem powinna zapłacić między 300 a 400 zł, a para z dwojgiem lub większą gromadką dzieci od 400 do 600 zł.

A Wy, ile włożylibyście do koperty dziecku z okazji przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej?

komunia 2021
Facebook

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij