×

Kolejne podwyżki dla polityków! Wszystko przez galopujące ceny i inflację

Kolejne podwyżki dla polityków! Według Rzeczpospolitej: „po tym, gdy w górę poszły uposażenia i ryczałty na prowadzenie biur, parlamentarzyści dostali więcej pieniędzy na wynajem mieszkań w Warszawie”.

Kolejne podwyżki dla polityków

Pod koniec marca szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podpisała zarządzenie, na mocy którego posłowie i senatorowie spoza Warszawy będą mogli od kwietnia wydać 3,5 tys. zł miesięcznie na wynajem mieszkania.

Formalnie dotyczy ono ustalenia miesięcznego kosztu zakwaterowania w hotelu sejmowym. Z innych przepisów wynika, że dokładnie taką sumę poseł może przeznaczyć na wynajęcie prywatnej kwatery.

Jak się okazuje, nie jest to oczywiście pierwsza taka podwyżka dla polityków w tej kadencji Sejmu. „Rzeczpospolita” podaje:

Przez trzy lata, począwszy od 1 stycznia 2017 r. wynosiła 2,5 tys. zł miesięcznie. 1 stycznia 2020 r. wzrosła zaś do 3 tys. zł

Jednak dziennik przypomniana też, że w ostatnim czasie politycy dostali jeszcze inne podwyżki. Jakiś czas temu prezydent podpisał inne rozporządzenie, na mocy którego od 1 sierpnia 2021 r. podstawowe uposażenie posłów wraz z dietą wzrosło o 60%, czyli do prawie 17 tysięcy złotych brutto.

Parlamentarzyści dostali największą od lat podwyżkę ryczałtu na biura poselskie i senatorskie. Na mocy wspólnego zarządzenia marszałków Sejmu i Senatu poszedł w górę o 2 tys. zł do kwoty 17,2 tys. miesięcznie. W podobnym czasie Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki podpisali kolejne zarządzenie, tym razem zwiększające środki na działalności klubów parlamentarnych. Podwyższono je o 300 zł, licząc na każdego posła i senatora.

Skąd takie podwyżki dla rządzących?

Wiceszef Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych z PiS, Jarosław Zieliński, starał się tłumaczyć, że przyczyną podwyżek dla polityków są w zastraszającym tempie rosnące ceny na warszawskim rynku nieruchomości oraz inflacja.

Jest ona spowodowana różnymi czynnikami, w tym wojną w Ukrainie i wzrostem cen nośników energii. W górę poszedł realny koszt pobytu w hotelu sejmowym, co pociągnęło za sobą zwiększenie maksymalnej kwoty na najem kwatery na mieście. To nie są mieszkania w najwyższym standardzie czy o dużej powierzchni. Po prostu takie są ceny.

Fotografie: Wikimedia (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij