×

Kolęda w czasie epidemii. Znamy wytyczne dotyczące wizyt duszpasterskich w 2021

Kolęda w czasie epidemii będzie się znacząco różnić od tej, jaką dotychczas znaliśmy. Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze niecałe 3 miesiące, to już warto upewnić się, jak przebiegnie wizyta duszpasterska.

Kolęda w czasie epidemii

Epidemia koronawirusa sprawiła, że nasza rzeczywistość pod każdym względem wygląda zupełnie inaczej niż do tej pory. I chociaż premier Morawiecki napomknął już, czy będzie kolejny lockdown i kiedy dokładnie skończy się pandemia, to i tak konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zapewnią bezpieczeństwo w każdym aspekcie życia.

Również wizyty duszpasterskie doczekały się stosownych zapisów. Jedna z diecezji opublikowała już wytyczne, dotyczące tego, jak w 2021 roku powinna wyglądać kolęda. Ks. Tomasz Wojtal sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca napisał w oświadczeniu:

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy.

Jest to sytuacja bez precedensu, bowiem nie zdarzyło się jeszcze, aby księża nie odwiedzali mieszkańców parafii w nowym roku. W oświadczeniu kurii można znaleźć również prośbę do księży o to, aby w okresie Świąt Bożego Narodzenia celebrowali Eucharystię w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z zastosowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych.

kolęda w czasie epidemii 2
Twitter

Koniec polskiej tradycji

Wizyty duszpasterskie mają w Polsce długą tradycję. I choć z roku na rok, coraz mniej parafian decyduje się wpuścić duchownych do swojego domu, a niektórzy nawet chowają się przed kolędnikami, to nadal nie brakuje osób, które traktują kolędę jako ważny element roku liturgicznego.

Wizyta duszpasterska jest bowiem jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich. Wizyty takie zaczynają się zaraz po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego.

Przed wizytą księdza należy przygotować stół z krzyżem i świecami. W niektórych regionach Polski przyjęte jest także, aby mieć na stole naczynie z wodą święconą oraz kropidło. Podczas kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej, ale nie jest to obowiązkowe. Niektóre osoby po modlitwie zapraszają duchownego na poczęstunek lub wspólny posiłek.

kolęda w czasie epidemii
Twitter
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij