×

Kolęda nie odbędzie się. Mimo to ksiądz wysyła wiernym kopertę z pewną prośbą

Kolęda 2021 nie odbędzie się w tradycyjnej formie ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. Niektórzy księża wpadli jednak na pomysł organizacji wizyt duszpasterskich w alternatywnej formie. Przesłali już do wiernych blankiety bankowe.

Opłata za kolędę

Rok 2020 powoli dobiega końca. Wierni w całej Polsce zdają sobie sprawę, że nowy rok wcale nie przyniesie zakończenia epidemii COVID-19. W związku z tym, wiele osób martwi się o to, czy możliwe będzie przeprowadzenie wizyt duszpasterskich. Zaradny ksiądz z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach na Dolnym Śląsku zaproponował okolicznym mieszkańcom zaskakujące rozwiązanie. Przesłał parafianom listy z blankietami bankowymi. Wierni znaleźli w kopertach wyjaśnienie, że w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną, kolęda odbędzie się w mniejszych grupach. Zaprosił ludzi do uczestnictwa w tzw. „mszy świętej kolędowej”, która ma zastąpić tradycyjną formę wizyt składanych wiernym przez duchownych na początku roku.

Portal „TuOlawa.pl” poinformował, że duchowny zaapelował do wiernych o wpłaty na konto bankowe miejscowego kościoła. Do listu dołączył blankiet bankowy ze szczegółami do przelewu. Lokalna społeczność mogła poczuć się zdumiona tym, że ksiądz w tak bezpardonowy sposób prosi o finansowe wsparcie.

Kolęda 2021 nie odbędzie się?

Okazuje się, że to nie pierwszy przypadek wysyłania druków do przelewu przez księży. Proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy także oświadczył, że nie zamierza rezygnować z wizyt duszpasterskich. Przesłał już do parafian listy z dwoma kopertami na datki.

Większość diecezji w Polsce zrezygnowała z wizyt duszpasterskich w roku 2021. Są jednak parafie, które nie chcą pozbawiać wiernych spotkania z księżmi. Dlatego, wybrane miejsca zorganizują kolędę w innej formie. Co więcej, termin spotkań może zostać przesunięty nawet na okres Wielkanocy. Biskup włocławski Wiesław Mering zapowiedział, że wizyty duszpasterskie w regionie odbędą się.

Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie.

Obserwując bieżące wydarzenia i zapowiedzi tego, jak ma wyglądać 2021 rok, trudno oprzeć się wrażeniu, że przepowiednie jasnowidza Jackowskiego spełniają się na naszych oczach.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij