×

Kim był Zbigniew Kuczma? Nowe szczegóły katastrofy lotniczej pod Zieloną Górą

Kim był Zbigniew Kuczma? Po niedzielnej katastrofie samolotu na lotnisku w Przylepie koło Zielonej Góry wychodzą na jaw zaskakujące fakty dotyczące okoliczności wypadku. Specjaliści uważają, że pilot awionetki nie miał najmniejszych szans na przeżycie. Wrak spłonął całkowicie chwilę po zderzeniu się z płytą lotniska.

Wstrząsający wypadek pod Zieloną Górą

Wczoraj całą Polską wstrząsnęła informacja o wypadku samolotu, do którego doszło po godz. 11:00 w okolicy Zielonej Góry. Awionetka roztrzaskała się w wyniku nieudanej próby lądowania. Na skutek zdarzenia śmierć na miejscu poniósł znany milioner.

Co ciekawe, już po starcie pilot miał alarmować, że samolot ma problemy techniczne. Gdy awionetka zawróciła w kierunku lotniska było już za późno, aby zapobiec tragedii. Samolot z wielką prędkością spadł na płytę lotniska. Chwilę później maszyna stanęła w ogniu.

Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji mówiła o wypadku:

Awionetka, która zaraz po starcie zgłaszała problemy z silnikiem, zawracając na lotnisko spadła na płytę lotniska i stanęła w płomieniach.

Nie chciała podać do wiadomości publicznej danych osobowych ofiary.

Mogę jedynie powiedzieć, że chodzi o 71-letniego mieszkańca Zielonej Góry.

Jak się później okazało, samolot miał pilotować milioner Zbigniew Kuczma. Taką informację potwierdzili dziennikarze Przeglądu Sportowego. Mężczyzna był znanym w całym kraju sponsorem sportu. Przed kilkoma laty firma cinkciarz.pl, z którą był związany była głównym źródłem wsparcia żużlowego Falubazu Zielona Góra. Jakiś czas temu, biznesmen zaangażował się także w udzielanie wsparcia żeńskiej drużynie koszykówki Zastal Zielona Góra. Bez wątpienia największym sukcesem jego firmy był sponsoring słynnego Chicago Bulls w 2015 roku. W ówczesnej konferencji klubu uczestniczyli nawet byli polscy prezydenci Bronisław Komorowski oraz Lech Wałęsa.

Kim był Zbigniew Kuczma?

Zbigniew Kuczma był biznesmenem znanym w całej Polsce. I chociaż formalnie nie zasiadał już w zarządzie cinkciarz.pl, to jak powiedział wiceprezes spółki Piotr Kiciński w rozmowie z money.pl, cały czas był związany z firmą.

Ponadto, Kuczma był doświadczonym pilotem. Od trzydziestu lat posiadał członkostwo w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej. W chwili wypadku mężczyzna podróżował małym, dwumiejscowym samolotem zaliczanym do maszyn ultralekkich. Niemal od razu po upadku na ziemię, maszyna stanęła w ogniu. Zbigniew Kuczma zginął na miejscu. Jego ostatni lot miał charakter prywatny. Jak udało się ustalić, awionetka miała zaledwie trzy lata.

Zbigniew Kuczma z zawodu był inżynierem budowlanym. Na początku swojej kariery pracował w przedsiębiorstwie państwowym. Później zatrudnił się prywatnie. W drugiej połowie lat 80-tych zbudował amatorski samolot sportowy J-2a ”Polonez”. To właśnie w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej wyrobił licencje szybowcową oraz samolotową turystyczną. Posiadał również uprawnienia mechanika samolotowego.

Póki co, specjalistom nie udało się ustalić powodu wypadku. Śledztwem w tej sprawie zajmie się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Okoliczności zdarzenia bada także policja i prokuratura.

Pod koniec lutego br. w Polsce miał miejsce inny, głośny wypadek. Wtedy w katastrofie lotniczej koło Pszczyny zginął milioner Karol Kania.

Fotografie: TVN24 (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij