×

Kim był Andrzej Cichopek? Biznesmen spod Kielc dorobił się olbrzymiej fortuny!

Kim był Andrzej Cichopek? O jego śmierci informowaliśmy wczoraj. Odszedł kilka dni temu, a jego pogrzeb odbył się 29 stycznia pod Kielcami. Wpływowy biznesmen miał jedynie 65 lat.

Kim był Andrzej Cichopek?

Andrzej Cichopek był jednym z najbardziej znanych biznesmenów w Świętokrzyskiem. Z kolei w latach 90. ubiegłego wieku znajdował się w pierwszej setce najbogatszych Polaków. Jego majątek był ogromny – 150 miliardów ówczesnych złotych, czyli 15 milionów po denominacji! Bez wątpienia jego najbardziej znanym przedsięwzięciem była spółka Acumen, która w latach 90. zajmowała się importem rozmaitych towarów z Bułgarii. W jej asortymencie mogliśmy znaleźć dosłownie wszystko – od wina, skóry poprzez przedmioty codziennego użytku.

Jednak bardzo dużo stresu i nerwów kosztował biznesmena pomysł związany ze sprzedażą benzyny z Bułgarii. Otóż kraj ten miał wobec Polski dług w rublach transferowych (w rzeczywistości była to wirtualna waluta odziedziczona jeszcze po czasach komunizmu, która błyskawicznie traciła na wartości). Andrzej Cichopek postanowił wykorzystać ten fakt. Kupował paliwo w Bułgarii właśnie w tej walucie i planował sprzedać je w Polsce z ogromnym zyskiem. To doprowadziło do jego konfliktu z prawem.

cichopek nie żyje
Facebook

Konflikt z prawem i kara więzienia

Jak się okazało, biznes Andrzeja Cichopka zakwestionowała polska izba celna, a także i urząd skarbowy. Uznano, że Cichopek oraz właściciele kilku spółek zagarnęli cła i podatki. Straty państwa miały opiewać na 8 milionów złotych.

W 2000 roku Andrzeja Cichopka uznano za winnego, mimo iż on nie zgadzał się z wyrokiem i nigdy nie przyznał się do winy. Skazano go na dwa lata pozbawienia wolności, ale odsiedział trzy miesiące. Tyle jednak wystarczyło, by bardzo podupaść na zdrowiu.

Kiedyś w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” powiedział:

Jednego żałuję, że za radą adwokatów nie przyznałem się do winy i nie wyraziłem skruchy. Dostałbym wyrok w zawieszeniu. Ale ja naprawdę nie czułem się winny. Ta sprawa mnie wykończyła. Dwa zawały, kilka operacji serca, no i alkohol. Ale nie rozczulam się nad sobą.

W roku 2005 Andrzej Cichopek wyprowadził się z Kielc do Piotrowa Kolonii. Założył tam z żoną Serownię Podłazy. Przedsiębiorstwo produkuje sery z mleka krowiego według własnej receptury i technologii. Są one bardzo uznawane. Aktywnie udzielał się także w promowanie zdrowej żywności.

Andrzej Cichopek odszedł 24 stycznia 2022 roku. Miał zaledwie 65 lat. Pogrzeb biznesmena odbył się w sobotę, 29 stycznia. Pochowano go na cmentarzu w Cedzynie.

Źródła: www.se.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij