×

Spadek króla Karola III przyprawia o zawrót głowy. Może liczyć na fortunę

Prawda jest taka, że rodzina królewska nie mówi publicznie o pieniądzach. Istnieją jedynie szacunki i pośrednie obliczenia w kontekście majątku i dochodów najważniejszych osób w państwie. Z tych wynika, że spadek króla Karola III to gigantyczna fortuna – chyba nikt nie miał co do tego wątpliwości. Fortuna, o jakiej wielu może tylko pomarzyć.

Spadek króla Karola III

Pewna jest śmierć, podatki i to, że król Karol po śmierci królowej Elżbiety II odziedziczył fortunę. Telewizja Sky szacuje, że zmarła monarchini pozostawiła synowi osobistą fortunę w wysokości 350 mln funtów. W przeliczeniu na PLN to około 1,9 mld złotych! Amerykański magazyn biznesowy „Forbes” mówi o jeszcze większej kwocie, około 450 mln funtów (ponad 2,5 mld złotych).

Choć to kwoty, które nie mieszczą się w głowie zwykłego śmiertelnika, dobytek, który przez lata zgromadziła rodzina królewska, jest nieporównywalnie większy. Jego wartość jest szacowana jest nawet na… 28 mld funtów! Znaczna część majątku zainwestowana jest w fundację Crown Estate, która jest kontrolowana przez agencje rządowe i radę nadzorczą. 3/4 zysków z fundacji trafia do państwa, a pozostałą część otrzymuje król jako pewien rodzaj alimentów tzw. Souvereign Grant. W ubiegłym roku było to około 80 mln funtów, z których wypłacane są pieniądze dla około 400 pracowników królewskiego dworu, pieniądze na utrzymanie zamków czy finansowanie podróży.

Dochody rodziny królewskiej pochodzą z różnych źródeł, nie tylko z Souvereign Grant. Windsorowie dostają także „apanaż” dla krewnych króla w zamian za publiczne celebrowanie swojego życia rodzinnego. Jako ciekawostkę dodajmy, że król Karol III już zapowiedział, że zmniejszy liczbę aktywnych członków rodziny królewskiej, by nieco ograniczyć wydatki. Swoją drogą ciekawe na co przeznaczy zaoszczędzone pieniądze?

22 mln funtów dochodu osobistego króla

Król Karol III ma ponadto prawo do 22 mln funtów rocznego dochodu osobistego. Dochód ten, poprzez dzierżawę pól i lasów, generuje fundacja księstwa Lancaster. Królowa Elżbieta II co prawda dzieliła ten dochód pomiędzy krewnych, ale jej następca wcale nie musi być tak łaskawy. Co zrobi z tak dużymi środkami nowy monarcha, czas pokaże.

Na uwagę zasługują nie tylko gigantyczne pieniądze, ale także fakt, że ani król ani jego syn William mogą, ale nie muszą płacić podatku od swoich osobistych dochodów.

Testament królowej

Co zapisała w swoim testamencie królowa Elżbieta II? Tego nie wiemy i z pewnością szybko się nie dowiemy. Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero za 90 lat. Do tego czasu jej wola i testament pozostaną tajne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gemma Ireland (@bodyflowlondon)

Spadek króla Karola III. Są bogatsi arystokraci

Choć król Karol III stał się osobą szalenie bogatą, w międzynarodowym porównaniu w kontekście prywatnego majątku wypada przeciętnie. Na czele listy europejskich arystokratów pod tym względem znajduje się wielki książę Luksemburga Henri z majątkiem na poziomie 3,3 mld euro. Król Karol III jest dopiero na czwartym miejscu – przed nim są jeszcze książę Lichtenstein Hans-Adam (2,8 mld euro) i książę Monako Albert II (800 mln euro). Prawda jest natomiast taka, że w każdym z tych przypadków są to jedyne szacunkowe liczby, gdyż realny majątek jest trzymany w tajemnicy.

Pierwsze błędy króla Karola III, o których mówi cały świat! „Jest już zmęczony”.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować