×

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wiceminister edukacji podał wstępny terminy

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Do końca roku szkolnego pozostało niewiele czasu, a rządzący nadal nie potrafią wskazać jednoznacznej odpowiedzi. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski pokusił się o podanie możliwych terminów na antenie Radia ZET. Nie miał przy tym dobrych wieści dla maturzystów.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

W związku z sytuacją epidemiczną i wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, od 22 marca uczniowie w całej Polsce przeszli na nauczanie zdalne. Choć warto zaznaczyć, że o pełnym powrocie do nauki stacjonarnej właściwie nie było mowy, ponieważ w trybie zdalnym od miesięcy uczą się starsze dzieci i młodzież. Powrót do szkół wydaje się być odwlekany w nieskończoność. Zapytano o to wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, który był gościem Radia ZET. Piontkowski wskazał, że wszystko „będzie zależało od rozwoju epidemii”.

Dane ze świąt są dużo niższe, ale prawdopodobnie było dużo mniej testów. Raczej w połowie tygodnia wyniki mogą być wiarygodne i pokazać, czy tendencja się przełoży

– zaznaczył Piontkowski.

Tradycyjnie już polityk wskazał, że powrót do szkół nastąpi, gdy „uda się opanować epidemię”. Ale tego momentu wyczekujemy już od roku, bez większych rezultatów. Piontkowski wyraził nadzieję, że nadejdzie on jeszcze w kwietniu, „najpóźniej w maju i czerwcu”. Najprawdopodobniej w szkolnych ławach pojawią się uczniowie z klas I-III, a dopiero później starsi.

Maturzyści nie mają co liczyć na powrót?

W najtrudniejszej sytuacji są uczniowie, którzy przygotowują się do końcowych egzaminów i lwią część pracy muszą wykonać samodzielnie. Przeważnie pomaga to tym, którzy i tak dobrze sobie radzą. Ale uczniowie, którzy mają problemy z nauką, znaleźli się w jeszcze trudniejszym położeniu.

Według Dariusz Piontkowskiego, maturzyści prawdopodobnie nie wrócą już do szkół przed egzaminami.

Wydaje się to mało realne. Maturzyści będą myśleli już tylko o klasyfikacji i przygotowywali się do egzaminów

– stwierdził wiceminister na antenie Radia ZET.

Warto natomiast przypomnieć, że są również dobre wieści: tegoroczni maturzyści będą mieć nieco ułatwione zadanie, ponieważ odwołano ustne egzaminy oraz zmniejszono zakres wymaganej wiedzy podczas pisemnych egzaminów.

Może Cię zainteresować

zamknij