×

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki? Rzecznik rządu podał termin

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, poznaliśmy konkretne daty związane z drugim etapem łagodzenia restrykcji. Premier poinformował o otwarciu przedszkoli i żłobków, a także galerii handlowych i hoteli. Kolejny krok zakłada m.in. otwarcie salonów fryzjerskich.  Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki?

Drugi etap łagodzenia restrykcji: jaki zmiany nas czekają?

Podczas konferencji prasowej 29 kwietnia, rząd poinformował o drugim etapie odmrażania gospodarki. Pojawiły się konkretne daty i zmiany, na które wielu czekało.

Od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe (z wyjątkiem restauracji i stref rekreacyjnych), hotele i miejsca noclegowe (również z wyłączeniem gastronomii i rekreacji), a także muzea, galerie sztuki i biblioteki. W weekendy ponownie będą mogły być czynne również sklepy budowlane.
Od 6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola, o ile tak zdecydują jednostki samorządowe.
Wszystko przy zachowanym reżimie sanitarnym i obowiązkowym zakrywaniu nosa i ust.

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki?

Na kolejny etap odmrażania gospodarki z utęsknieniem czekają m.ni. zakłady fryzjerskie i ich klienci. Rzecznik rządu potwierdził, że będzie to kwestia poruszana w kolejnym, a więc trzecim kroku etapie luzowania restrykcji.

Decyzje na temat trzeciego etapu odmrażania gospodarki zapadną na podstawie danych na temat liczby zakażeń i rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Wiemy jednak, że konkretnych decyzji możemy się spodziewać za około dwa tygodnie.

Mam nadzieję, że ten etap będzie mógł nastąpić jak najszybciej, że będzie to jeszcze połowa maja.

– zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller. Podkreślił, że połowa maja to „termin realny”.

Co poza otwarciem salonów fryzjerskich?

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, w trzecim etapie, oprócz salonów fryzjerskich, mają zostać otwarte również salony kosmetyczne. Rząd przewiduje również zmiany związane z gastronomią – część zakładów będzie mogła funkcjonować zgodnie z ograniczeniami.

Prawdopodobnie ruszy również organizacja opieki w klasach 1-3, przy ustaleniu maksymalnej liczby dzieci w salach. W kolejnym etapie możliwa ma być też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób. Ale w otwartej przestrzeni.

W czwartym etapie, który nastąpi prawdopodobnie po upływie kolejnych dwóch tygodni, możemy spodziewać się otwarcia solariów, salonów masażu, siłowni i klubów fitness. Zaczną funkcjonować również teatry i kina, jednak w nowym reżimie sanitarnym.

Kiedy trzeci etap odmrażania gospodarki
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować