×

Kiedy powrót do szkół? Szef MEN odpowiada na pytanie o edukację po 26 kwietnia

Kiedy powrót do szkół? Co z maturami i egzaminami ósmoklasistów? Na te pytanie poszukują odpowiedzi zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Chociaż ostatecznie decyzje jeszcze nie zapadły, Minister Edukacji postanowił podzielić się scenariuszami, które są brane pod uwagę.

Kiedy powrót do szkół?

Z powodu pandemii koronawirusa, odwołano zajęcia w szkołach do (co najmniej) 26 kwietnia. Uczniowie muszą więc uczyć się zdalnie. Powrót do placówek edukacyjnych będzie możliwy dopiero, gdy sytuacja się ustabilizuje. Minister Edukacji nie wyklucza, że w tym roku szkolnym uczniowie już w ogóle nie wrócą do sal lekcyjnych.

Szef MEN, Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla Interii przyznał, że taki scenariusz jest brany pod uwagę:

Być może nie będzie powrotu do szkół przed wakacjami. Teraz nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego na 100 procent. Trzeba jeszcze trochę poczekać. W jakimś momencie, w uzgodnieniu z ministrem zdrowia, wydamy odpowiednie decyzje. Najważniejsze zdanie w tym temacie mają minister zdrowia i główny inspektor sanitarny.

Minister dodał także, że nie będzie automatycznej promocji do następnej klasy tych uczniów, którzy w czasie nauki zdalnej nie wykazują aktywności na zajęciach.

Jeżeli nauczyciel dostarcza materiały, różnymi sposobami kontaktuje się ze swoim uczniem, to na czym polega niemożność uczenia się? To jest tak naprawdę często kwestia chęci lub nie.

Co w takim razie z egzaminami?

Na początku kwietnia Minister Edukacji poinformował o zawieszaniu tegorocznych matur. Nowa data ma zostać podana co najmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem. Jednak przez zbliżający się szczyt zachorowań trudno ustalić konkretny moment ogłoszenia matur.

Dariusz Piontkowski już wcześniej zaznaczył, że w grę nie wchodzi całkowite odwołanie egzaminów dojrzałości. Rektorzy uczelni wyższych mają nadzieję, że matury się odbędą, gdyż są one niezbędne do zweryfikowania wiedzy i umiejętności uczniów.

Jak powiedział szef MEN:

Dlatego też rektorzy apelują, by przeprowadzić egzamin maturalny. Ich głos jest ważny w tej dyskusji, dlatego jesteśmy zdeterminowani, by matury przeprowadzić. Nie ma natomiast terminu i może tak się zdarzyć, że będzie on nawet dosyć odległy.

Inna sprawa ma się z egzaminami ósmoklasistów. Gdyby te się nie odbyły, wtedy rekrutacja do szkół średnich odbyłaby się na podstawie ocen ze świadectwa.

W tej sprawie także decyzja jeszcze nie zapadła. Będziemy o tym informowali z wyprzedzeniem, by młodsi uczniowie także mieli kilka tygodni perspektywy, by wiedzieli czy kończą szkołę z egzaminem czy tylko ze świadectwem.

Szef MEN podkreśla, że ministerstwo będzie się starać, aby zorganizować wszystkie egzaminy. Jeżeli chodzi o matury, te mogą się nawet odbyć później niż w czerwcu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: natemat.pl, www.eska.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować