×

Kiedy nastąpi koniec epidemii koronawirusa? Minister Adam Niedzielski odpowiada

Kiedy powrót do normalności? Na to pytanie odpowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej. Wtórował mu doradca premiera ds. COVID-19 – prof. Horban.

Koronawirus w Polsce – najnowszy raport MZ

„Mamy 12 430 nowych przypadków koronawirusa” – poinformował resort zdrowia w najnowszym raporcie. Najgorzej ponownie jest w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Granicę tysiąca zakażeń przekroczono również w kujawsko-pomorskim.

Po raz kolejny liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 500. Niebawem łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w kraju przekroczy 20 tys.

Eksperci podkreślają, że to właśnie wysoka liczba ofiar śmiertelnych niepokoi najbardziej. Pod tym względem znajdujemy się w niechlubnej europejskiej czołówce.

Kiedy powrót do normalności?

Mimo ogromnego postępu medycyny, koronawirus przypomniał nam, że wobec niektórych niebezpieczeństw nadal jesteśmy zupełnie bezbronni. Rządzący podkreślają, że o bezpieczeństwie mówić możemy dopiero wtedy, gdy na koronawirusa odporne będzie przynajmniej 80 proc. populacji. A to naprawdę ciężko będzie uzyskać, biorąc pod uwagę, że ponad połowa Polaków nie ma zamiaru się szczepić.

Zatem kiedy uspokoi się sytuacja epidemiczna w kraju?

Na to pytanie odpowiedział podczas piątkowej konferencji nt. rządowej strategii szczepień przeciwko koronawirusowi minister Adam Niedzielski.

Myślę, że w okolicach wakacji sytuacja epidemiczna powinna się na tyle uspokoić, że będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować

– powiedział minister zdrowia. Jednak od razu zastrzegł również, że jest to wariant optymistyczny. A ten zakłada… szczepienie miliona osób miesięcznie!

Minister zdrowia podkreślił również skuteczność szczepionki na koronawirusa. Ta (mowa o podaniu dwóch dawek) sięga 95 proc. Dla porównania minister wspomniał, że skuteczność szczepionki przeciw grypie sięga jedynie 60 proc.

To już pokazuje, że mamy do czynienia z innowacyjną, nowoczesną i przede wszystkim skuteczną technologią. Im wyższy jest ten parametr, tym mniejszą część populacji trzeba zaszczepić, żebyśmy mogli pandemię sprowadzić do zwykłego zachorowania, które oczywiście będzie funkcjonowało w naszym otoczeniu, ale już nie będzie generowało chaosu i sytuacji kryzysowej, z którą mamy do czynienia przez ostatnie ponad już pół roku

– przekazał Niedzielski.

Podczas konferencji na pytania dziennikarzy odpowiadał również prof. Horban, który jest głównym doradcą premiera ds. COVID-19.

Profesor zastrzegł, że szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działać wtedy, kiedy zostanie zaszczepiona większość społeczeństwa.

My nie wyeliminujemy w ten sposób zupełnie wirusa ze środowiska – jesteśmy w stanie tylko znacznie zmniejszyć transmisję tego wirusa i spowodować, że będzie chorowała bardzo niewielka liczba osób i bardzo niewielka liczba osób będzie umierała

– tłumaczył Horban.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować