×

Koronawirus w Polsce 5 grudnia. Bardzo duża liczba ofiar śmiertelnych

Koronawirus w Polsce 5 grudnia: liczba zgonów z powodu COVID-19 w kraju zbliża się do 20 tys. Każdego dnia resort zdrowia informuje o śmierci kolejnych kilkuset osób. Niestety, nie inaczej jest dzisiaj. Znamy już najnowszy raport MZ.

Kto nie musi się szczepić?

Już w przyszłym tygodniu Wielka Brytania rozpoczyna szczepienia. Ale szczepionkę zatwierdził już drugi kraj. Władze Bahrajnu zezwoliły na użycie szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech.

Tymczasem w Polsce prawie połowa Polaków nie ma zamiaru się szczepić – wynika z badań CBOS. Rząd zachęca na różne sposoby, np. zapowiadając benefity dla tych, którzy się zaszczepią. Jakie?

Dyskutujemy nad tym. W poniedziałek przedstawimy projekt Narodowej Strategii Szczepień, która będzie konsultowana w kolejnych dniach i tam znajdują się rozwiązania, które również przewidują pewne benefity dla osób, które już się zaszczepią

– przekazał Michał Dworczyk na antenie Polsat News.

Po wczorajszej konferencji prasowej poznaliśmy już program szczepień, z którego wynika, że szczepionki mają być dostępne w każdej gminie. A kto nie będzie musiał się szczepić?

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut cytowany przez Interię stwierdził, że osoby, które mają udokumentowane zakażenie koronawirusem, właściwie nie muszą się szczepić.

Zdaniem profesora przejście zakażenia jest mocniejszym bodźcem odpornościowym niż szczepionka.

Pamiętajmy też o skuteczności szczepionki, która wynosi około 90 procent. To i tak bardzo dużo, ale na 1 mln zaszczepionych osób – 100 tys. będzie sądziło, że jest chronione, a tej ochrony nie będzie miało

– podkreśla wirusolog.

Koronawirus w Polsce 5 grudnia

Niestety zanim dojdzie do szczepień, upłynie jeszcze wiele dni. A każdy z nich przynosi informację o śmierci kolejnych kilkuset pacjentów. Problem polega na tym, że właściwie nie ma skutecznego lekarstwa, które pomaga wszystkim chorym na COVID-19. Osocze ozdrowieńców pomaga, ale tylko na określonych zasadach. W dodatku nieustannie go brakuje, chociaż w kraju wyzdrowiało już ponad 666 tys. osób.

Dzisiaj resort poinformował o zakażeniu kolejnych 12 430 osób. Dotyczą one województw:

– mazowieckiego (1574),
– śląskiego (1283),
– wielkopolskiego (1195),
– kujawsko-pomorskiego (1091),
– zachodniopomorskiego (974),
– pomorskiego (969),
– dolnośląskiego (920),
– łódzkiego (897),
– warmińsko-mazurskiego (762),
– lubelskiego (728),
– małopolskiego (548),
– opolskiego (359),
– lubuskiego (339),
– podlaskiego (287),
– podkarpackiego (255),
– świętokrzyskiego (209).

Z powodu #COVID19 zmarły 104 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 398 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣ 0️⃣5️⃣4️⃣ 2️⃣7️⃣3️⃣ /19 861 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie:

Polecane

Może Cię zainteresować