×

Kiedy otworzą restauracje? Rząd planuje zrobić to jeszcze w tym miesiącu

Kiedy otworzą restauracje? Przez pandemię koronawirusa w bardzo trudnej sytuacji finansowej znaleźli się właściciele punktów gastronomicznych. Każdy dzień zamknięcia lokalu wiąże się dla nich z ogromnymi stratami. Dlatego z niecierpliwością oczekują informacji o kolejnych poluzowaniach restrykcji. Wiele osób zastanawia się także, co z zamówionymi w restauracjach uroczystościami. Kiedy rząd planuje ich ponowne otwarcie?

Etapy łagodzenia obostrzeń

20 kwietnia wdrożono w życie I etap łagodzenia obostrzeń. Dzięki temu Polacy mogą wybrać się na spacer do lasu lub parku (z zachowaniem wytycznych). Zmieniły się również zasady dotyczące liczby osób przebywających w kościołach oraz sklepach spożywczych.

Drugi etap odmrażania gospodarki rozpoczął się 4 maja. Swoją działalność, chociaż w ścisłym reżimie sanitarnym, wznowiły galerie handlowe. Otwarte zostają hotele i miejsca noclegowe (z wyłączeniem gastronomii oraz punktów rekreacyjnych).

Od poniedziałku istnieje możliwość zwiedzania muzeum, galerii sztuki oraz biblioteki. Rząd zapowiedział także przywrócenie zabiegów rehabilitacyjnych (z wyłączaniem masażu rekreacyjnego). Otwarte zostały także obiekty sportowe znajdujące się na świeżym powietrzu (jednocześnie będzie z nich mogło korzystać max 6 osób).

Natomiast od 6 maja mogą funkcjonować żłobki oraz przedszkola.

Kiedy otworzą restauracje?

Otwarcie restauracji nastąpi w III etapie odmrażania gospodarki. Będą one jednak funkcjonować na specjalnych zasadach. W tym samym harmonogramie znajduje się również wznowienie działalności zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

Na jednej z konferencji premier Morawiecki zaznaczył, że żaden z kolejnych etapów nie ma konkretnej daty wdrożenia. Wszystko zależy od stanu epidemiologicznego w kraju. Podkreślił także, że przyśpieszenie tempa znoszenia obostrzeń ma odnowić życie gospodarcze kraju:

Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale na pewno nie możemy być pewni tego, że przejęliśmy tą kontrolę w zupełności i teraz już wiemy, co się stanie za miesiąc, dwa czy trzy. Musimy działać ostrożnie i elastycznie, a więc konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa i dystansowania społecznego.

Jednak, jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, rząd chce zezwolić na otwarcie barów i restauracji 18 maja.

Jakie obostrzenia w restauracjach?

Warunkiem otwarcia punktu gastronomicznego w powyższym terminie będzie posiadanie ogródka, w którym przyjmowani byliby klienci. Pozostałe lokale będą musiały pozostać zamknięte, tak jak i samoobsługowe bary, ponieważ wymagana jest obsługa kelnerska.

Chodzi o to, by klient nie podchodził do baru czy okienka, gdzie wydawane są posiłki. Wstawać od stolika będzie mógł tylko wtedy, gdy będzie chciał skorzystać z łazienki.

Ponadto, stoliki w ogródkach będą musiały być oddalone od siebie o co najmniej 2 metry. Jednak, co warto dodać, klient nie będzie musiał mieć na sobie maseczki ochronnej i rękawiczek. Mierzenie temperatury ciała przed wejściem nie jest, przynajmniej na razie, brane pod uwagę.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.rmf24.pl, businessinsider.com.pl, www.eska.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij