×

Luzowanie kolejnych obostrzeń już na dniach? Premier zapowiada zmiany

Premier zapowiedział luzowanie kolejnych obostrzeń. Decyzje w tej sprawie mamy poznać w ciągu najbliższych dni. Czy rząd planuje powoli odmrażać gospodarkę?

Luzowanie kolejnych obostrzeń na dniach?

Premier Mateusz Morawiecki wizytował dzisiaj w firmie Zarys w Zabrzu (woj. śląskie). Podczas konferencji zapowiedział, że w tym tygodniu poznamy kolejne decyzje rządu dotyczące ewentualnego odmrażania życia gospodarczego w najbliższym czasie:

Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, respiratorów, to jest dobry sygnał. Oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na – mam nadzieję – nadchodzący, lepszy czas.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu postanowiono przedłużyć zdecydowaną większość obostrzeń epidemicznych do 14 lutego. Jakie branże mogą liczyć na otwarcie po tym czasie? Premier tego nie sprecyzował:

Analizujemy wszystkie dotknięte branże i obecnie przyglądamy się bardzo dokładnie, w jaki sposób w nowym protokole sanitarnym można by było luzować restrykcje w niektórych miejscach, zwłaszcza jeżeli w najbliższych paru dniach pozytywne dane dotyczące liczby zakażeń, liczby zgonów, ale także zajętości łóżek covidowych, respiratorów, a także dane dotyczące pandemii wokół nas, w innych krajach Unii Europejskiej, się potwierdzą.

„Nowy polski ład”

Co z pomocą dla branż najbardziej dotkniętych restrykcjami? Mateusz Morawiecki i na to miał przygotowaną odpowiedź:

Najważniejsze jest, żeby pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres, te najbliższe kilka tygodni. Żeby tak się stało, to postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji. 5 tysięcy złotych na jednoosobową działalność gospodarczą dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów.

Szef rządu ma nadzieję na szybkie wprowadzenie „polskiego nowego ładu”, aby pomóc przedsiębiorcom:

Nie zostawimy przedsiębiorców samych, oczywiście ten okres jest bardzo trudny, bo nie ma klientów, przedsiębiorstwa są zamknięte, ale wierzę w to, że program szczepień w krótkim czasie – już w najbliższych kilku tygodniach – zacznie przynosić już coraz bardziej pozytywne efekty. (…) Mam nadzieję, że jak chociaż trochę opadnie kurz, kiedy ten system szczepienia już będzie przynosił swoje pozytywne owoce, to i te emocje opadną. A my będziemy starali się poprzez „nowy polski ład” doprowadzić do szybkiego, bardzo szybkiego odbicia gospodarczego.

Premier był również pytany o interwencję policji w jednym z klubów w Rybniku i inne podobne sytuacje, do których dochodzi w całej Polsce (jak np. starcia z policją przed klubem we Wrocławiu).

Przede wszystkim trzeba przestrzegać reguł. Dlatego dziękuje ministrowi spraw wewnętrznych, jego służbom, policji, ale nie tylko. Włączyły się w to inne służby, także ministra finansów; włączyły się pozostałe służby ministerstwa spraw wewnętrznych i oczywiście sanepid. Dlatego chcę podkreślić, że trzeba przestrzegać reguł i my będziemy robili wszystko, żeby te reguły były przestrzegane. (…) Służby będą na pewno w dalszym ciągu kontrolowały w różnych miejscach. To, czy reguły, które ustaliliśmy, są we właściwy sposób przestrzegane

– mówił Morawiecki.

Źródła: tvn24.pl, www.rmf24.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij