×

Kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki? Rząd przedstawi plan na kilka miesięcy

Kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki? To pytanie nurtuje wszystkich. Premier zapowiedział, że w piątek lub na początku przyszłego tygodnia przedstawi szczegółowy plan. Czego możemy się spodziewać?

Premier obiecuje

Za 9 dni minie termin obowiązywania wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Na razie, jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, trwa analiza, czy i w jakim stopniu przyniosły one rezultaty. Jak zaznaczył, do 29 listopada nie ma mowy o żadnych większych zmianach:

Obecnie nie ma przestrzeni na poluzowanie obostrzeń, ale na analizę efektów wprowadzonych już obostrzeń.

Tymczasem, jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys, Polacy są już zmęczeni ograniczeniami. 53,8 proc. respondentów chciałoby powrotu dzieci do szkół, 32,7 proc – otwarcia galerii handlowych, a 30,7 – otwarcia restauracji i barów. 26,6 proc Polaków chciałoby już wrócić na siłownię.

Czy będzie to możliwe po 29 listopada? Być może tak. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na czwartkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, wkrótce rząd przedstawi szczegóły:

Jutro, jeśli się uda nam pozbierać wszystkie parametry, albo w poniedziałek, na początku przyszłego tygodnia, przedstawimy plan na najbliższych kilka miesięcy. Taki, który będzie odnosił się do tego, jak dzisiaj zamrożone branże mogłyby funkcjonować, jak handel ma funkcjonować, jak planujemy przed świętami zorganizować życie gospodarcze. Obecny poziom zakażeń wskazuje na to, że epidemia się stabilizuje, ale bynajmniej nie jest jeszcze opanowana. Chcemy zaplanować też działania po świętach, jak również później – od końca stycznia i w lutym, w sytuacji kiedy można wierzyć, że przynajmniej pierwsze partie szczepionki będą dostępne w Polsce.

kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki
Twitter

Kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki?

Niestety, nawet jeśli ziszczą się nadzieje na poluzowanie obostrzeń w okresie przedświątecznym, to tylko chwilowo. Jarosław Gowin już zapowiedział, że trzeba to będzie zrekompensować po świętach:

Plan będzie dosyć precyzyjnie rozpisany, z określonymi warunkami wchodzenia w poszczególne etapy. Też z pewnymi elementami czasowego zwiększania obostrzeń w okresie poświątecznym, bo spodziewamy się, że w czasie świąt i w okresie przedświątecznych zakupów skala zakażeń wzrośnie. Elementem tego planu będzie też kwestia odmrażania i skali odmrażania edukacji.

Jak informuje Polsat News, być może jeszcze dzisiaj premier przedstawi plan odmrażania gospodarki po 30 listopada i podobno tym razem, wyjątkowo, ma się obyć bez wpadek, jak w przypadku rozporządzenia o zamknięciu sklepów meblowych, opublikowanego w Dzienniku Ustaw kilkanaście minut przed wejściem w życie.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, businessinsider.com.pl, tvn24.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij