×

Luzowanie następnych obostrzeń w Polsce. Rząd w końcu podjął decyzję

Luzowanie następnych obostrzeń to moment, na który czekali wszyscy przedsiębiorcy. Od dzisiaj wchodzą w życie zmiany, które sprawią, że właściciele biznesów zyskają szansę na odrobienie strat. Najbardziej dostrzegalna ulga to możliwość jedzenia posiłków w restauracjach. Co jeszcze się zmieni?

Czy to koniec epidemii?

Obserwując rządowe statystyki, dotyczące nowych zakażeń koronawirusem można odnieść wrażenie, że epidemia COVID-19 jest już za nami. Dziś w Polsce odnotowano zaledwie 946 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Tak niskie wyniki sprawiają, że mało kto pamięta jeszcze o trzeciej fali.

Wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma, ponieważ od dziś życie wszystkich Polaków wraca do względnej normalności. Właśnie w piątek ma miejsce niemal całkowite zniesienie obostrzeń dotyczących branży gastronomicznej. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, od piątku 28 maja restauracje będą mogły przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali.

Oznacza to, że nadal będzie można jeść w ogródkach, ale chętni będą mieli możliwość posilić się także w środku lokalu. Oczywiście właściciele restauracji czy kawiarni będą musieli zadbać o ścisły reżim sanitarny. Dopuszcza się maksymalnie 50-procentowe obłożenie lokalu. Między stolikami należy zachować dystans wynoszący przynajmniej 1,5 m. Mniejszy dystans jest akceptowalny tylko w sytuacji, gdy między stołami znajduje się odpowiednia przegroda, której wysokość wynosi co najmniej 1 m, licząc od powierzchni blatu.

Wszyscy wchodzący do restauracji muszą nosić maseczkę. Wbrew zapowiedziom dotyczących przywilejów dla zaszczepionych niezależnie od przebycia szczepienia, obowiązek ten obejmuje wszystkich.

Luzowanie następnych obostrzeń

Możliwość jedzenia wewnątrz lokali gastronomicznych to niejedyne ułatwienie, na które możemy liczyć. Już 5 czerwca tego roku do normalności wrócą kasyna. Polacy będą mogli znów grać na automatach oraz próbować swoich sił w grach hazardowych. Jedynym warunkiem będzie przestrzeganie limitu jednej osoby na 15 metrów kw. powierzchni danego lokalu. Zarówno obsługa, jak i klienci będą musieli zakrywać usta i nos.

Wszyscy, którzy martwili się o to, że komunie i wesela zostaną przesunięte o kolejny rok, mogą spać spokojnie. Już od piątku dozwolona będzie organizacja imprez okolicznościowych w lokalach. W zabawie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Do limitu nie wliczają się jednak osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Oprócz tego, do pracy wracają baseny. Na nich również będzie obowiązywał limit 50 procent obłożenia obiektu. Z kolei na siłowniach, w klubach fitness i solariach obowiązuje limit – jedna osoba na 15 m kw. w reżimie sanitarnym.

Imprezy sportowe

Od dzisiaj w imprezach sportowych na świeżym powietrzu może uczestniczyć do 250 osób. Do tej pory dopuszczalna liczba wynosiła zaledwie 150. Oprócz tego, pojawiła się możliwość udziału więcej niż jednej grupy pod warunkiem zachowania 30-minutowego odstępu między uczestnikami. Nowe regulacje bardzo ułatwią życie organizatorom zawodów biegowych oraz rowerowych. W tym przypadku również do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Z kolei wydarzenia sportowe na świeżym powietrzu mogą odbywać się przy 25-procentowym zapełnieniu trybun. Na potrzeby zbliżających się meczów towarzyskich piłkarskiej reprezentacji Polski limit ten został zwiększony do 50 procent. Oznacza to, że 1 czerwca we Wrocławiu oraz 8 czerwca w Poznaniu na meczach z Rosją i Islandią trybuny nie będą świeciły pustkami, jak miało to miejsce dotychczas.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij