×

Kiedy otworzą granice? Premier Morawiecki nie pozostawia złudzeń

Kiedy otworzą granice? Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd zdecydował się je zamknąć. Wszystkie osoby wracające z podróży muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Do kiedy taki stan rzeczy będzie się utrzymywał?

Przymusowa kwarantanna

Celem zamknięcia granic przez rząd jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Początkowo zakładano, że kontrola graniczna prowadzona przez Straż Graniczną będzie obowiązywała od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r. Jednak ze względu na panującą sytuację w kraju, szef MSWiA zdecydował o wydłużeniu tego terminu do 13 kwietnia, a następnie do 3 maja 2020 r.

Granicę wewnętrzną Unii Europejskiej można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Natomiast wszystkie osoby wjeżdżające do Polski muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej z bezwzględnym zakazem opuszczania mieszkania.

Kiedy otworzą granice?

Niedawno minister zdrowia Łukasz Szumowski jasno zapowiedział, że zdejmowanie restrykcji i stopniowe odmrażanie gospodarki będzie uzależnione od rozprzestrzeniania się wirusa. To stanowisko podtrzymuje także premier Mateusz Morawiecki. Zapytany o otwarcie granic w najbliższym czasie, odpowiedział:

Nie jest planowane dzisiaj otwarcie granic. Będziemy utrzymywali co najmniej ten termin, o którym powiedzieliśmy wcześniej. To jest do 3 maja.

Wątpliwie jednak, aby granice otworzono po 3 maja. Chociaż rząd łagodzi obostrzenia, to w zaplanowanych czterech etapach odmrażania gospodarki nie ma mowy o otwarciu granic.

Minister Zdrowia zapowiedział także, że maseczki ochronne będziemy nosić do czasu wynalezienia szczepionki. Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, a my, jako społeczeństwo powinniśmy zrobić wszystko, żeby tę transmisję ograniczyć.

Stopniowe odmrażanie gospodarki

W Polsce trwa odmrażanie gospodarki. Jednak mając na względzie sytuację epidemiologiczną w kraju, nikt nie myśli o wakacjach. Na przyszły rok przełożono także imprezy masowe.

Na razie Polacy mogą wybrać się na spacer do lasu i parku (z zachowaniem wszelkich wytycznych). Zwiększono także limity osób mogących przebywać w sklepie i w miejscach kultu religijnego. A dzieci od 13. roku życia mogą poruszać się bez nadzoru osoby dorosłej.

Na II etap zaplanowane jest otwarcie hoteli i noclegowni (z ograniczeniami). Ale data złagodzenia tych obostrzeń wciąż pozostaje nieznana. Według rzecznika rządu Piotra Müllera, dokładny termin ma zostać podany do końca kwietnia.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.gazetaprawna.pl, polskatimes.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij