×

Jurek Owsiak w żałobie. Nie żyje współtwórca wyjątkowego festiwalu Woodstock ’69

Jurek Owsiak w żałobie. W sobotę 8 stycznia po długiej walce z chłoniakiem nieziarniczym zmarł Michael Lang. 77-latek był współorganizatorem legendarnego festiwalu Woodstock i promotorem koncertów. Langa w obszernym wpisie w mediach społecznościowych pożegnał szef WOŚP.

Michael Lang nie żyje. Kim był zmarły 77-latek?

Był 1969 roku, kiedy Michael Lang w wieku zaledwie 24 lat podjął się organizacji festiwalu Woodstock w Nowym Jorku. W realizacji tego zadania towarzyszyli mu John Roberts, Joel Rosenman i Artiem Kornfeld. Na scenie występowały wówczas takie gwiazdy jak: Sly and the Family Stone, Joan Baez, Jimi Hendrix, Janis Joplin czy Grateful Dead. Impreza zapisała się w historii grubymi literami, bowiem odniosła niebywały sukces gromadząc w jednym miejscu ponad 400 tys. osób. Jak na tamte lata był to spektakularny, wręcz nieosiągalny wynik!

Woodstock pojawił się w Ameryce w naprawdę mrocznym momencie… Niepopularna wojna, bezczynny rząd, wiele problemów związanych z prawami człowieka – żeby obronić swoich racji, ludzie zaczęli się skłaniać ku przemocy. A potem nadszedł Woodstock, który był momentem nadziei

– mówił Lang na łamach „Rolling Stone’a” w 2009 roku.

Lang w kolejnych latach chciał powtórzyć sukces Woodstocka. Wierzył, że uda mu się tego dokonać ponownie pod tym samym szyldem. Nigdy jednak nie udało mu się powtórzyć i odtworzyć tego niezapomnianego klimatu.

W 2009 roku Michael Lang zjawił się w Polsce wraz z małżonką na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Był pod ogromnym wrażeniem całej organizacji.

Unikalny festiwal, unikalny koncert. Nie miałem pojęcia, że pod tak znanym szyldem odbywa się to od 15 lat. Absolutny ewenement. Zadziwiające. Opowiem o tym w Stanach. Mam wrażenie, że muzyka zmienia świat, że Woodstock może zmieniać świat. I pamiętajcie, że im więcej dajecie, tym więcej dostajecie

– mówił Michael Lang podczas wizyty na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2009 roku.

Jurek Owsiak w żałobie. „Wielokrotnie o tym mówiłem i pisałem, że cały mój dorosły świat został zbudowany trzypłytowym albumem Woodstock 69…”

Michael Lang był dla Jurka Owsiaka, założyciela i prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, osobą wyjątkową, o czym dowiadujemy się z wpisu polskiego dziennikarza radiowego i telewizyjnego.

Tak Jurek Owsiak pożegnał Michaela Langa:

Smutne wieści

Bardzo, naprawdę bardzo smutna wiadomość, o śmierci Michaela Langa, twórcy Festiwalu Woodstock ’69, a później jego powtórek w 1994 i 1999 roku. Wielokrotnie o tym mówiłem i pisałem, że cały mój dorosły świat został zbudowany trzypłytowym albumem Woodstock 69. Nawet do głowy by mi nie przyszło, kiedy w 1972 roku miałem go w ręku, że twórcę tego festiwalu będziemy mogli gościć na naszym Najpiękniejszym Festiwalu Świata w 2009 roku. To taka strefa marzeń, które się spełniają chociaż wszystko, ale to wszystko, mówi że nie masz na to najmniejszej szansy […]

Nie żyje Przemysław Gąsiorowicz. Aktor zginął w drodze na pogrzeb kolegi po fachu.

Źródła: kultura.gazeta.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować