×

Owsiak: „Zebraliśmy ponad 210 mln zł, nie usłyszeliśmy dziękuję od ministerstwa”

Jerzy Owsiak czeka na podziękowania. Założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w pełnym rozgoryczenia wywiadzie stwierdził, że to oburzające, że system, dla którego zbiera miliony złotych nie potrafi docenić jego wysiłku. Na antenie radia padły mocne słowa pod adresem rządzących.

Przemilczany sukces WOŚP

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był zupełnie inny niż wszystkie poprzednie. Ze względu na epidemię koronawirusa, większość działań fundacji przeniosła się do internetu. W związku z sytuacją panującą na świecie, organizacja Jerzego Owsiaka postanowiła przekazać część zebranych środków na walkę z COVID-19. Niestety pomimo dużego zaangażowania w sprawę, Ministerstwo Zdrowia nie podziękowało fundacji za pomoc. O szczegółach nieprzyjemnego zdarzenia Jerzy Owsiak opowiedział w rozmowie z Beatą Tadlą na antenie Radia ZET. Prezes WOŚP mówił:

Rok temu panował ogromny chaos, podjęliśmy decyzję, że część pieniędzy z poprzedniego finału zostanie przeznaczona na pomoc w walce z COVID-19. Mieliśmy do tego akceptację społeczną i dzięki temu udało nam się kupić maseczki ochronne i respiratory. Fundacja działa 365 dni w roku.

W opinii Jerzego Owsiaka brakuje komunikacji pomiędzy WOŚP a instytucjami państwowymi.

Od dwóch dni mówimy o tym, że udało nam się zebrać ponad 210 mln. Nie usłyszeliśmy żadnego słowa podziękowania od Ministerstwa Zdrowia.

Prezes fundacji WOŚP jest oburzony tym, że od tak wielu lat instytucje jawnie ignorują działalność fundacji, pomimo tego, że odnosi ona spektakularne sukcesy.

System z nami nie rozmawia, nie ma nawet z nami kontaktu. WOŚP działa ponad podziałami politycznymi, przecież pomagamy szpitalom. Ponad 210 mln złotych trafi ponownie do systemu.

Jerzy Owsiak czeka na podziękowania

Owsiak skomentował także sytuację epidemiologiczną, która obecnie panuje w kraju.

Wczoraj słyszałem wyznanie ratownika medycznego, że przez piętnaście godzin jeździł od szpitala do szpitala i nikt nie chciał przyjąć pacjenta covidowego. Dyrektorzy szpitali mówią, że brakuje miejsc na oddziałach i nie ma dostatecznej komunikacji z ratownikami.

Prezes WOŚP bez ogródek wymieniał wszystkie błędy, które rządzący popełnili w trakcie epidemii. Stwierdził, że chociaż koronawirus istnieje w kraju od ponad roku, nadal nie opracowano żadnej strategii.

Gdyby WOŚP nie miała odpowiedniej komunikacji, to nie zorganizowalibyśmy finału. Ponad 1300 sztabów nie dowiedziałoby się, że przenosimy finał na 31 stycznia. Opadają mi ręce, gdy słyszę o braku komunikacji. WOŚP jest gotowa uruchomić pieniądze na skuteczną walkę z koronawirusem.

Jerzy Owsiak przypomniał, że w tegorocznym finale WOŚP zebrała ponad 210 mln. Pieniądze zasilą kilka interesujących programów medycznych.

Prowadzimy osiem ogólnopolskich programów medycznych. Są to przesiewowe badania słuchu, intensywne terapie noworodków, dostarczamy matkom w ciąży pompy insulinowe czy uczymy najmłodszych pierwszej pomocy.

Zmarnowane pokolenie

Jerzy Owsiak opowiedział o konkretnych działaniach, które fundacja podjęła w ramach walki z koronawirusem

Kupiliśmy 84 respiratory, tylko tyle można było ich zdobyć na całym świecie. Nasze segregatory z prośbami od szpitali są pełne. W tym roku zbieraliśmy na oddziały laryngologii i otolaryngologii, ale wiele szpitali potrzebuje nowego sprzętu.

Szpitale stale zgłaszają fundacji, jakie są ich potrzeby. Dzięki temu istnieje możliwość zaplanowania zakupów tak, aby placówki otrzymały dokładnie to, czego naprawdę potrzebują.

Dostajemy również maile od rodziców. Kilka lat temu otrzymaliśmy mail od mamy, która opisywała tragiczne warunki na oddziale dziecięcym. Rodzice musieli spać pod łóżkiem czy na parapecie. Po tym mailu kupiliśmy kilkanaście tysięcy foteli, które miały służyć rodzicom. Rozwiązaliśmy problem i zapytaliśmy inne szpitale, czy również je potrzebują.

WOŚP zamierza również w przyszłości włączyć się w działania zmierzające do naprawiania psychiki dzieci, które stały ofiarami pandemii. Pokolenie, które wyrasta w covidowej rzeczywistości najprawdopodobniej w przyszłości będzie obarczone rozmaitymi problemami psychicznymi. W związku z tym, już teraz trzeba planować strategię przywracania dzieci i młodzieży do normalności.

Cały czas jesteśmy w blokach startowych. Nie znamy skutków pandemii, zapewne w szkołach będą potrzebni psychologowie. Cały czas fundacja WOŚP jest w stanie pomagać w walce z COVID-19. Jerzy Owsiak w Radiu ZET, apelował, żeby wszyscy obywatele przestrzegali obostrzeń i nie gromadzili się w sklepach czy innych miejscach użyteczności publicznej.

Konflikt z TVP

Na pytanie o to, czy istnieje szansa na jakąkolwiek współpracę z TVP, Jerzy Owsiak odpowiedział:

WOŚP ma swoją etykę, a telewizja publiczna nie spełnia żadnych standardów profesjonalnego dziennikarstwa. Nigdy o tym nie myślałem, ale myślę, że zrezygnowalibyśmy ze współpracy z TVP.

Jerzy Owsiak przypomniał przy tym, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w telewizji publicznej, ale niestety w pewnym momencie ich drogi się rozeszły.

Obecnie TVP nie realizuje misji publicznej. Jednak gdyby Jacek Kurski przyszedł do mnie z prośbą o pomoc, w sprawach zdrowotnych, to na pewno bym mu pomógł.

Bez wątpienia współpracy między TVP i WOŚP nie ułatwił fakt, że jakiś czas temu pogodynka telewizji publicznej została zwolniona za pojawienie się przed kamerami z serduszkiem fundacji.

Małgorzata Rozenek, Omenaa Mensah, Karolina Ferenstein Kraśko o WOŚP. Jak wspierają?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować