×

Jak wzrosły pensje władzy? Przyznali sobie podwyżki, zanim wybuchła inflacja

Jak wzrosły pensje władzy? Przypomnijmy, prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz parlamentarzyści dostali podwyżki przed rokiem, zanim jeszcze inflacja rozszalała się w Polsce na dobre. O tym, jaka była skala podwyżek (ta robi wrażenie), dowiadujemy się z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Polacy nie kryją frustracji opublikowanymi danymi i w dosadnych słowach komentują decyzje rządu.

Jak wzrosły pensje władze? Różnica jest diametralna

Jest naprawdę drogo, a będzie jeszcze drożej – ceny żywności znowu w górę. Eksperci alarmują, że sierpień będzie miesiącem absolutnej drożyzny. W związku z inflacją, głos końcem lipca zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Inflacja jest kwestią, którą należy odnosić do wzrostu wynagrodzeń. Kiedy wynagrodzenia rosną dwa razy szybciej niż inflacja, oznacza to, że za zarabianą kwotę możemy kupić dwa razy więcej

– tak premier 30 lipca komentował dane o inflacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl)

Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda zdecydował o podwyżkach dla premiera, ministrów i parlamentarzystów. Niedługo potem parlamentarzyści forsują forsują ustawę mającą na celu podniesienie pensji dla prezydenta. O jakich kwotach mówimy? Najwyższa Izba Kontroli (NIK) sprawdziła zarobki najważniejszych osób w państwie. Wzrost pensji był znaczący. Przyjrzyjmy się reportowi NIK bliżej:

  • Prezydent Andrzej Duda – w sierpniu 2021 roku otrzymał ok. 7000 zł podwyżki (bez dodatku stażowego). Przeciętne wynagrodzenie dla kluczowych osób w Kancelarii Prezydenta wzrosło o 3557 zł (12 proc.) czyli do 20,4 tys. zł.
  • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek – w sierpniu 2021 r. otrzymała ok. 8800 zł podwyżki (bez dodatku stażowego). Przeciętne wynagrodzenie dla kluczowych osób w Kancelarii Sejmu wzrosło 0 3108,3 zł (12%) czyli do 17,3 tys. zł.
  • Marszałek Senatu Tomasz Grodzki – w sierpniu 2021 r. dostał ok. 8800 zł podwyżki (bez dodatku stażowego). Przeciętne wynagrodzenie dla kluczowych osób w Kancelarii Senatu wzrosło o 3379,7 zł (aż o 26%!) czyli do 16,3 tys. zł. To największy procentowy wzrost w porównaniu do innych kancelarii!
  • Premier Mateusz Morawiecki – w sierpniu 2021 r. dostał ok. 5800 zł podwyżki (bez dodatku stażowego). Przeciętne wynagrodzenie dla kluczowych osób w Kancelarii Premiera wzrosło o 2028 zł (ponad 14%) czyli do 14,3 tys. zł.

Polacy oburzeni podwyżkami wśród władzy: „Politycy żyją w innym świecie”

Polacy nie pozostawiają suchej nitki na rządzących, a o samych podwyżkach mówią wprost, że „to nieetyczne”. Co więcej, frustrację potęguje niewątpliwe fakt, że inflacja bije właśnie kolejne rekordy, a wielu Polaków z coraz większym trudem wiąże koniec z końcem.

Moim zdaniem rząd nie zabezpieczył Polaków przed skutkami drożyzny w sklepach. Nie informował to spodziewanej wysokości inflacji. Uważam, że tak wysoka podwyżka w urzędach centralnych, w stosunku do innych, jest totalnie naganna

– komentuje pan Marek z Kędzierzyna-Koźla.

Mam chorą córkę. Jeśli z rodziną jej nie pomożemy, nikt nam nie pomoże — to po prostu smutne, że możemy w tak ciężkich czasach. Politycy żyją w innym świecie

– mówi pani Sylwia z Bydgoszczy.

Źródła: www.fakt.pl

Może Cię zainteresować