×

Ceny żywności znowu w górę! W jednym z wakacyjnych miesięcy najgorzej

Wydawać by się mogło, że ceny produktów spożywczych sięgnęły już zenitu. Nic bardziej mylnego – ceny żywności znowu w górę! Eksperci alarmują, że sierpień będzie miesiącem absolutnej drożyzny.

Ceny żywności znowu w górę

Jeśli myślisz, że produkty spożywcze już teraz są bardzo drogie i czeka nas w tym kontekście tylko trend spadkowy, możesz się mocno zdziwić. Choć przy obecnych cenach ciężko wyobrazić sobie kolejne wzrosty, musimy się z nimi liczyć, a te, jak się okazuje, mogą być znaczące.

Każda kolejna informacja o wskaźniku inflacji przedstawia coraz wyższą wartość. Już teraz szacuje się, że w sierpniu czeka nas absurdalna podwyżka cen żywności. O jakich wzrostach mowa?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,7 proc.

– podał Główny Urząd Statystyczny.

Żywność w sierpniu będzie droższa nawet o 20 proc. niż przed rokiem. To efekt wojny w Ukrainie oraz zmian klimatycznych powodujących susze

– ocenił Analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Marcin Klucznik.

Wojna w Ukrainie winna wzrostom cen

Klucznik zwrócił uwagę na niższe plony w Ukrainie, co spowodowane jest rosyjską inwazją. Ograniczona ilość produktów rolnych przełoży się niewątpliwie na cenę produktów spożywczych. Co więcej, należy wspomnieć o transporcie, który ze względu na sytuację na Wschodzie będzie odbywał się drogą okrężną. W konsekwencji odbije się to na wzroście kosztów i ponownie na ostatecznej cenie dla konsumenta.

Unia Europejska ogłosiła co prawda utworzenie korytarzy solidarnościowych z Ukrainą i wsparcie w transporcie zboża. Analityk PIE zauważa natomiast, że choć „taki ruch zmniejszy ryzyko klęski głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie, nie obniży znacząco cen w Europie”.

Trzeba przyznać, że robi się naprawdę nieciekawie. Jesteście gotowi na jeszcze większy wzrost cen produktów spożywczych? Dodajmy, że nie samą żywnością człowiek żyje. Ludzie boją się cen za ogrzewanie! Zbierają chrust, by przygotować się do zimy 

Źródła: www.planeta.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), pxhere.com

Może Cię zainteresować