×

Będzie kolejne wsparcie finansowe! Świadczenie otrzyma aż 800 tys. gospodarstw

Węgiel, gaz, ropa czy biomasa – ceny tych wszystkich dosłownie wystrzeliły w górę bijąc tym samym kolejne rekordy. W ślad za nimi poszło ogrzewanie sieciowe i energia elektryczna. Polacy już drżą o to, jakie rachunki przyjdzie im zapłacić w najbliższych miesiącach. Naprzeciw obawom wychodzi polski rząd, który przewiduje wsparcie, jakim jest dodatek elektryczny. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie i o jakiej kwocie mowa?

Będzie dodatek elektryczny

15 września premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie jeszcze jedna dopłata do prądu. Tym razem dopłata dla ogrzewających domy energią elektryczną, w tym pompami ciepła. Dodatek ma być kopią dla rozwiązania dodatku energetycznego na drewno, pallet, olej opałowy czy gaz LPG.

W miniony poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, których celem jest ochrona odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Przepisy przygotowane przez ministra klimatu i środowiska Annę Moskwę są odpowiedzią na znaczące podwyżki cen energii elektrycznej. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.

Kto będzie mógł otrzymać dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego w postaci wsparcia finansowego. Centrum Informacyjne Rządu przekazało już, że dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania oraz tym, które do ogrzania wykorzystują pompy ciepła. O jakiej kwocie mowa?

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł

– podaje CIR.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek elektryczny?

Aby otrzymać wparcie od państwa, należy uzyskać wpis lub zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Rząd szacuje, że z pomocy będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw. Na wypłatę dodatku budżet państwa przeznaczy około 1 mld złotych.

Na wsparcie trzeba jednak jeszcze poczekać. Póki co nie wiadomo jeszcze, od kiedy będzie można składać wnioski i kiedy zostaną wypłacone środki.

Źródła: tvn24.pl, www.muratorplus.pl

Może Cię zainteresować