×

Jak wygląda wysypka małpiej ospy? Przerażające zdjęcia

Jak wygląda wysypka małpiej ospy? To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby. Lokuje się przede wszystkim na twarzy i kończynach, ale też w jamie ustnej, na spojówkach, rogówce i na genitaliach. Sieć obiegły zdjęcia, obrazujące jak dokładnie wygląda wysypka skórna, występująca w przebiegu małpiej ospy.

Małpia ospa w Europie

Po raz pierwszy odnotowano ją w latach 70., w Demokratycznej Republice Konga. Dotąd ograniczała się głównie do państw Afryki Zachodniej, ale w ostatnim czasie rośnie liczba zachorowań w Europie. W ciągu ostatnich dni przypadki małpiej ospy zdiagnozowano w ośmiu europejskich państwach — Francji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemczech (dwa ostatnie kraje zdecydowały się na wprowadzenie izolacji osób zakażonych).

Szef Światowej Organizacji Zdrowia na Europę przestrzega, że choroba może się rozprzestrzeniać wraz z letnimi imprezami.

W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną, a objawy (tej choroby) są dla wielu osób nieznane

— przekazał Hans Kluge w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

Jak wygląda wysypka małpiej ospy?

Objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, ból głowy, osłabienie, kaszel i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na resztę ciała. Plamiste wykwity zmieniają się w pęcherze, a następnie w krosty. W ciężkiej postaci choroby wysypka pokrywa nawet skórę głowy. Ewolucja zmian przebiega w tym przypadku w czterech stadiach:

  • plamkowym,
  • grudkowym (plamki zmieniają się w grudki po mniej więcej trzech dniach),
  • pęcherzykowym (pęcherze są wypukłe, wypełnione płynem)
  • krostkowym (zmiany krostkowate pojawiają się po ok. sześciu, siedmiu dniach. Gdy krosty pękają, w ich miejsce pojawiają się strupy. Te odpadają po ok. tygodniu i mogą pozostawiać blizny/odbarwienia)

Wysypka najczęściej pojawia się po 1-5 dniach od wystąpienia pierwszych objawów.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij