×

Jak poprawnie klękać? Ksiądz pokazał kilka wersji, z czego tylko jedna jest prawidłowa

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak poprawnie klękać? Prawdopodobnie nie, bo czy może mieć to jakiekolwiek znaczenie? Zdziwisz się. Okazuje się, że jest tylko jeden poprawny sposób, by zrobić to właściwie. Tak przynajmniej twierdzi ksiądz, który ma swoje konto na TikToku. Duchowny postanowił pokazać internautom, jak robić to poprawnie.

Duchowni na TikToku

TikTok jest nie tylko skarbnicą rozrywki, ale coraz częściej także mniej lub bardziej praktycznej wiedzy. Znajdziesz tam przepisy kulinarne, genialne triki, porady inwestycyjne czy kwestie związane z religią. Jeśli już o religii mowa, to swoje konta w mediach społecznościowych coraz częściej mają również księża.

Duchowni chętnie odpowiadają na pytania związane z wiarą, dzielą się własnymi spostrzeżeniami, wskazówkami i przemyśleniami. Dla przykładu jeden z kapłanów zdradził, co się stanie, gdy wierni będą dawać pustą kopertę księdzu podczas wizyty duszpasterskiej. Inny duchowny postanowił natomiast pokazać, w jaki sposób wierni klękają w kościele i jak należy robić to poprawnie.

Klękanie jest jednym z gestów, który muszą wykonywać wierni podczas mszy

Klękamy m.in. przed komunią czy przechodząc przed tabernakulum. O ile w pierwszym przypadku nikt nie ma wątpliwości, jak uklęknąć i zdecydowana większość robi to podobnie, o tyle w drugim różnorodność jest ogromna.

Jak poprawnie klękać? Porady księdza

Ksiądz Rafał Główczyński prowadzi na TikToku profil pod nazwą „Ksiądz z osiedla”. W mediach społecznościowych chętnie odpowiada na pytania dotyczące nauki kościoła. Ponadto przedstawia, jak wygląda zwykła, osiedlowa codzienność.

Tym razem pokazał cztery sposoby klękania, które są praktykowane przez wiernych w świątyni. Każdy z nich określił humorystyczną nazwą własną: „z telemarkiem”, „szybko, żeby nie zasłonić”, „siema, Boże”, i „ten właściwy”. Prawidłowy sposób klękania według ks. Rafała Główczyńskiego to taki, podczas którego klękamy na jedno kolano i składamy dłonie.

A wy jak przyklękacie? :D

– zapytał duchowny pod nagraniem.

@ksiadz_z_osiedla A wy jak przyklękacie? :D #dc #dlaciebie #foryoupage #fyp ♬ House of the Rising Sun – Lil srwg

Nagranie cieszy się bardzo dużą popularnością – ma już ponad 2 miliony wyświetleń. Co więcej, nieustannie jest zasypywane kolejnymi komentarzami internautów. Wiele osób postanowiło podzielić się własnymi obserwacjami z kościoła i jeszcze bardziej nietypowymi sposobami uklęknięcia.

Źródła: www.tiktok.com
Fotografie: Pixabay, TikTok (miniatura wpisu), www.tiktok.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować