×

Ksiądz zdradził, co się stanie, gdy wierni nie będą dawać kopert z pieniędzmi podczas wizyty duszpasterskiej

Czas odwiedzin duszpasterskich w Polsce trwa od świąt Bożego Narodzenia do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego. Trwa więc w najlepsze… W głowach wierzących rodzi się tym samym wiele pytań dotyczących wizyt duszpasterskich. Jeden z internautów zapytał, co by się stało, gdyby nagle wierni przestali dawać duchownym pieniądze. Jak pusta koperta dla księdza odbiłaby się na wspólnocie? Odpowiedzi udzielił ksiądz Sebastian Picur, który jest znany ze swojej aktywności na TikToku.

Pusta koperta dla księdza. Co by się stało, gdyby nagle wierni przestali dawać duchownym pieniądze w kopertach?

Ksiądz Sebastian Picur z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie jest bardzo aktywny na TikToku, gdzie cieszy się bardzo dużą popularnością. Jego profil śledzi już ponad 232 tys. internautów nie mówiąc już o milionach polubień, które zebrały publikowane materiały. Duchowny porusza w nich zagadnienia z zakresu wiary i religii katolickiej, a więc tematy, na których zna się najlepiej.

Każdego dnia często w zabawny sposób (w ten sposób trafia do szerokiego grona potencjalnych odbiorców) pokazuje, że przemawia przez niego wiara, miłość i więź z Bogiem. Nie boi się trudnych pytań od swoich obserwatorów, a wręcz uwielbia na nie odpowiadać. Przyzwyczaił tym samym swoich widzów do tego, że ci mogą mu zadawać także mniej wygodne pytania, jak było chociażby tym razem.

Obecnie na topie jest temat wizyt duszpasterskich i ofiara, jaką ludzie składają „do koperty”. Do tego też postanowił nawiązać jeden z obserwatorów kapłana, który zapytał wprost:

A tak czysto teoretycznie… gdyby nikt nie dał [pieniędzy – przyp. red.] przez dwa lata z rzędu, to czy nie zrezygnowalibyście z kolęd?

Co na to duchowny? Ksiądz zauważył, że zbieranie pieniędzy nie jest głównym celem wizyt duszpasterskich, a składanie ofiar zależy od lokalnych zwyczajów.

Ja mam doświadczenie dobrowolnej ofiary. Ktoś może i chce, to składa ofiarę, inny nie. Myślę, że to najlepsza opcja

– opowiedział na TikToku ksiądz Picur.

@ks.sebastianpicur Odpowiedz użytk. @marcinkawa #ksiadz #ksiadztiktok #kościół #wiara #kolęda #finanse #kasa #rozmowa #spotkanie #modlitwa ♬ dźwięk oryginalny – Małgorzata Haraszkie

Co na to internauci?

W komentarzach pod nagraniem internauci postanowili podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

W mojej parafii żaden ksiądz nie bierze pieniędzy, kto ma ochotę ten wrzuca na tacę.

Mój kolega rozmawiając z księdzem przyznał że jest aktualnie bezrobotny. Ksiądz odmówił przyjęcia koperty

Mam swoje lata i nigdy nie zawiodłam się na księżach, Bogu dziękuję że są ?❤

Wśród komentarzy znalazły się też wpisy osób, które mają zgoła inne doświadczenie – nie wspominają wizyt duszpasterskich najlepiej.

U nas zawsze było na szybko, byle jak byleby wziąć kopertkę, dlatego nie przyjmujemy od dawna księdza po kolędzie i polecam to każdemu

Jakie jest Twoje doświadczenie w tej kwestii? Czy zawsze wpuszczasz duchownego do domu, a może wręcz przeciwnie?

Źródła: www.tiktok.com
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Instagram, TikTok, YouTube

Może Cię zainteresować