×

Ukraiński samolot pasażerski został zestrzelony w Iranie! Niewiarygodne, dlaczego to zrobiono

Najprawdopodobniej to Iran zestrzelił samolot pasażerski, który wystartował z lotniska Imama Chomeiniego. Potwierdzono autentyczność nagrania z tego zdarzenia. Co było powodem takiej decyzji?

Przerażająca katastrofa

8 stycznia doszło do katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych w Iranie. Na pokładzie znajdowało się 176 pasażerów i wszyscy zginęli.

Maszyna rozpadła się na ogromną ilość części, więc nikt nie miał szans na przeżycie czegoś takiego. Według irańskich władz przyczyną tragedii były problemy techniczne samolotu. Okazuje się jednak, że Iran manipulował informacjami, a prawda okazała się przerażająca.

Dowody potwierdzają atak rakietowy

Wedle najnowszych informacji, to Iran zestrzelił cywilny ukraiński odrzutowiec, który rozbił się w pobliżu Teheranu. Potwierdzają to władze USA, Kanady oraz Wielkiej Brytanii. Premier Kanady Justin Trudeau, którego kraj stracił co najmniej 63 obywateli podczas zestrzelenia, powiedział w Toronto:

Mamy dane wywiadowcze z wielu źródeł, w tym naszych sojuszników i nasz własny wywiad. Dowody wskazują, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

W podobnym tonie wypowiedział się brytyjski premier Boris Johnson, który także posiada informacje o agresji ze strony Iranu:

Obecne informacje, którymi dysponujemy wskazują, że ​​lot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

Oddziały amerykańskie były przygotowane na odparcie ataku i wciąż pozostają w stanie podwyższonej gotowości. W Białym Domu prezydent Donald Trump od początku oskarżył Iran o zestrzelenie samolotu. Mocnym dowodem w sprawie jest filmik, na który widać moment uderzenia dwóch pocisków w samolot:

Iran zestrzelił samolot pasażerski

Najprawdopodobniej zestrzelenie było pomyłką wśród wystrzeliwanych rakiet i wysokiego napięcia w całym regionie. Katastrofa nastąpiła zaledwie kilka godzin po tym, jak Iran przeprowadził atak balistyczny na amerykańską bazę wojskową.

Samolot pomylono z realnym zagrożeniem, a systemy rakietowe Iranu przygotowano do walki z wojskami USA.

Obecnie Donald Trump nie przewiduje dalszych działań wojskowych przeciwko Iranowi i potwierdził nałożenie nowych sankcji na kraj Persów.

Nastąpiła chwilowa deeskalacja konfliktu. Jednak to wciąż beczka prochu, której wystarczy iskra. Żadna ze stron nie zamierza odpuścić.

Źródła: natemat.pl, apnews.com, www.cnbc.com, www.voanews.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij