×

Wielkie zmiany na lotniskach. Koniec z uciążliwym obowiązkiem dla pasażerów

Dobre wieści dla podróżujących! Przed nami wielkie zmiany na lotniskach w Wielkiej Brytanii. Najpóźniej za półtora roku częściowo mają zniknąć uciążliwe kontrole bagażu. Jak to możliwe?

Wielkie zmiany na lotniskach

15 grudnia ministerstwo transportu ogłosiło, że główne lotniska w kraju (np. Heathrow w Londynie oraz te w Manchesterze czy Birmingham) – muszą najpóźniej do czerwca 2024 r. zainstalować skanery nowej generacji. Te same urządzenia zainstalowano już na niektórych lotniskach w USA i na amsterdamskim lotnisku Schiphol. Montaż nowoczesnych skanerów oznacza duże zmiany dla podróżujących. Dzięki nim zniesione zostaną obowiązujące obecnie zasady dotyczące przewożenia płynów i elektroniki.

Masz dość wyjmowania laptopów i innego sprzętu elektronicznego podczas kontroli bagażu? Brytyjczycy zdecydowali, że ten obowiązek zostanie zniesiony najpóźniej za półtora roku. Ale na tym nie koniec zmian.

Dwa litry płynów zamiast 100 mililitrów

Dotychczas obowiązywał zakaz przewożenia w bagażu podręcznym płynów o objętości powyżej 100 mililitrów. Teraz podróżni będą mogli wnosić na pokład samolotów… nawet dwa litry płynów!

Restrykcje dotyczące objętości płynów i obowiązek wyjmowania laptopów wprowadzono w 2006 r. po udaremnionej przez brytyjską policję próbie dokonania zamachów terrorystycznych w czasie siedmiu transatlantyckich lotów z Heathrow. Niedoszli sprawcy, kierujący się pobudkami dżihadystycznymi, planowali wnieść materiały wybuchowe na pokłady samolotów w opakowaniach z płynami, a następnie zmieszać je ze sobą i w efekcie reakcji chemicznej doprowadzić do eksplozji.

—  przypomina portal Money.pl.

O tym, jak działają nowoczesne skanery, przekonują się już m.in. pracownicy lotniska JFK w Nowym Jorku. Tam podczas skanowana bagażu dostrzeżono, że ktoś postanowił upchnąć do walizki… kota.

Oczywiście przewożenie zwierzęcia w taki sposób jest niezgodne z przepisami. Z kolei pracownikom lotniska Fort Lauderdale-Hollywood zdarzyło się już odkryć… broń schowaną w zabitym kurczaku. W Nowym Orleanie ktoś próbował przemycić w bagażu piłę łańcuchową, zaś w New Jersey zarekwirowano dezodorant wypełniony nabojami.

Może Cię zainteresować