×

Donald Trump może wycofać wojska amerykańskie z Iraku. Ma tylko jeden warunek

Po tym jak Irak ogłosił, że wyrzuca żołnierzy amerykańskich, Donald Trump zareagował błyskawicznie. Zapowiedział, że nie wycofa sił amerykańskich, chyba że Irakijczycy zapłacą.

Rezolucja antyamerykańska

W niedzielę w Irackim parlamencie przyjęto rezolucję na mocy której, władze Iraku mają zamiar wydalić obce wojska z terenów swojego kraju. Chodzi o zakończone już działania przeciwko ISIS oraz zabójstwo irańskiego generała:

Rząd iracki musi działać na rzecz zakończenia obecności jakichkolwiek obcych wojsk na irackiej ziemi i zakazać im korzystania z ziemi, przestrzeni powietrznej lub wody z jakiegokolwiek powodu.

Jednak nie tylko amerykańskie siły mają się wycofać, ale wszystkie zagraniczne jednostki wojskowe w tym także polskie. Obecnie stacjonuje tam 127 polaków, którzy w ramach operacji Inherent Resolve. Po ogłoszeniu decyzji rządu Iraku, zdecydowano o zawieszeniu działań przez polskie siły zbrojne.

Jak poinformowała p.o. rzecznik Dowództwa Operacyjnego mjr Adriana Wołyńska:

Misja NATO w Iraku została zainicjowana przez rząd iracki, a jej celem jest wzmocnienie irackich sił i zapobieżenie powrotowi Państwa Islamskiego. Na tę chwilę, ze względów bezpieczeństwa, działania szkoleniowe w Iraku zostały zawieszone.

Wielu obserwatorów obecnej sytuacji Iraku zauważa, że jeśli amerykanie wycofają swoje siły, to Iran przejmie kontrolę nad tym krajem. Szyickie milicje, które w znaczący sposób kontrolują tamtejszy region są w pełni oddane Iranowi. Trump zareagował na niedzielną rezolucję irackiego parlamentu, wzywającą rząd USA do wycofania 5200 amerykańskich żołnierzy.

Nie wyjeżdżamy, dopóki nam nie zapłacą

Irak jest rozdartym krajem i po obaleniu rządu Saddama Husajna, w Iraku wybuchła antyamerykańska wojna partyzancka. USA w ramach walki z ISIS stacjonuje tam od lat.

Trump powiedział, że siły USA nie odejdą bez zapłaty za inwestycje wojskowe w Iraku na przestrzeni lat. Dodał, że jeśli wojska będą musiały się wycofać, uderzy Bagdad karami ekonomicznymi:

Nałożymy na nich sankcje, jakich nigdy wcześniej nie widzieli. Sprawi, że irańskie sankcje będą wyglądały na dziecinnie małe. Jeśli pojawi się jakaś wrogość, że zrobią wszystko, co uważamy za niewłaściwe, nałożymy sankcje na Irak. Olbrzymie sankcje. Nie wyjeżdżamy, dopóki nam nie zapłacą miliardów dolarów, które włożyliśmy w bazy wojskowe.

Donald Trump podczas lotu z Florydy do Waszyngtonu powiedział dziennikarzom, że amerykańska baza sił powietrznych była wyjątkowo kosztowna:

Kosztowała miliardy dolarów, na długo przede mną. Nie wyjdziemy, chyba że nam za to zapłacą

W wyniku konfliktu zginą dziesiątki niewinnych cywili oraz zostaną zniszczone liczne zabytki. Czy tego właśnie pragnie Donald Trump?

Źródła: www.bbc.com, eu.usatoday.com, www.euronews.com, www.rmf24.pl, www.cbsnews.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Pixabay, Facebook, YouTube

Może Cię zainteresować