×

Czy grozi nam III wojna światowa? „Perspektywa stała się upiornie realna”

Czy grozi nam III wojna światowa? Czy wizja, która przeraża nas wszystkich, bez wyjątku, staje się coraz bardziej realna? Lider PO Donald Tusk uważa, że tak. Podczas wystąpienia na kongresie Europejskiej Partii Ludowej z ust polityka wybrzmiały przerażające słowa.

Czy grozi nam III wojna światowa?

Donald Tusk wystąpił na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Rotterdamie. Lider PO zwrócił uwagę, że od jego wyboru na przewodniczącego EPL w listopadzie 2019 roku minęło „900 dni”. W tym czasie wydarzyło się bardzo wiele: na świecie wybuchła pandemia COVID-19, Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, Australię nawiedziły koszmarne pożary lasów, Amerykanie skapitulowali przed talibami w Afganistanie, USA doświadczyło antyrasistowskich protestów po śmierci George’a Floyda i szturmu na Capitol, i zakończyła się autonomia Hongkongu.

W ostatnich miesiącach wydarzyło się coś jeszcze. Coś co poruszyło cały świat. Mowa o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która trwa już 98. dzień. Donald Tusk zauważył również, że „perspektywa trzeciej wojny światowej stała się upiornie realna”.

Dziewięćdziesiąt dni temu nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę. Świat jest na krawędzi, perspektywa trzeciej wojny światowej stała się upiornie realna, a groźba konfliktu nuklearnego, to już nie tylko temat dyskusji teoretycznych.

Czy grozi nam III wojna światowa
Wikimedia Commons

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że to Trump wygrywa wybory w Stanach Zjednoczonych, USA nie są już w NATO, co Trump stale sugerował, a Putin atakuje nie tylko Ukrainę, ale też Litwę, Polskę lub Rumunię. Political fiction? Ktoś mógłby powiedzieć: „tak”, że przesadzam, ale czy ktoś przewidział trzy lata temu zdarzenia, które dziś obserwujemy?

– pytał Tusk.

W odniesieniu do wojny Donald Tusk oświadczył, że nie można pozostawać obojętnym wobec tragedii, która od kilku miesięcy każdego dnia ma miejsce w Ukrainie. Wobec palenia ukraińskich miast, mordowania cywilów, gwałcenia kobiet i dzieci czy wywożenia ludzi w głąb Rosji.

Europa nie może dyskutować dziś o tym jak ocalić twarz Putina, a jedynie o tym, jak pomóc Ukrainie wygrać tę okrutną wojnę, bo to nasza wojna

– oświadczył Tusk.

Czy grozi nam III wojna światowa
Flickr

Zdaniem lidera PO dziś wyraźnie widać, kto jest kim i jakie wartości reprezentuje.

Podobnie jasno widać jak istotne są: determinacja, mobilizacja i odwaga, jak kluczowe są czyste intencje i jednoznaczne postawy

– wskazał przewodniczący PO.

Myślicie, że widmo wybuchu III wojny światowej jest coraz bardziej realne?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), Wikimedia Commons, Flickr

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij