×

Rosja rozpoczęła ćwiczenia sił nuklearnych. Putin znów szantażuje świat?

Jak przekazały dzisiaj rosyjskie agencje, Rosja rozpoczęła ćwiczenia sił nuklearnych w obwodzie iwanowskim. Zdaniem niezależnych analityków, to kolejna próba szantażu ze strony Putina.

Rosja rozpoczęła ćwiczenia sił nuklearnych

W obwodzie iwanowskim, na wschód od Moskwy, Rosja rozpoczęła ćwiczenia sił nuklearnych. Takie informacje przekazały rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.

To kolejny raz, gdy Rosja pręży muskuły. Słyszeliśmy już groźby pod adresem USA i państw Zachodu, widzieliśmy, jak rosyjscy eksperci rozprawiają o III wojnie światowej i „zniszczeniu Warszawy w 30 sekund”.

Odważni Polacy, z waszej Warszawy nic nie zostanie w 30 sekund. Wiem, że jest problem na granicy kaliningradzkiej. Może już czas ustanowić korytarz do Kaliningradu? Moim zdaniem, kraje nazywane Polską i Litwą ostatnio za bardzo się stawiają. Nie zdają sobie sprawy, że poradzimy sobie z nimi szybciej, niż z Ukrainą. Ze względu na potrzebny korytarz do Kaliningradu, kwestią jest operacja militarna

– mówił jeden z „ekspertów”, zaproszonych do rosyjskiej telewizji.

Teraz Rosjanie próbują pokazać, że nie są to jedynie groźby bez pokrycia. 1 czerwca na poligony w obwodzie iwanowskim wyjechały pojazdy wyposażone w systemy rakiet balistycznych „Jars”.

Putin szantażuje świat

W ćwiczeniach bierze udział około 100 pojazdów i 1000 żołnierzy. Celem uczestników ćwiczeń jest jak najszybsze wyprowadzenie w teren systemów rakietowych, pokonanie dystansu 100 kilometrów oraz zajęcie pozycji bojowych i zamaskowanie sprzętu.

W ocenie analityków wojskowych, rosyjskie manewry to „jądrowy szantaż”. Rakiety „Jars” budzą panikę, ponieważ ich zasięg to 11 tys. km. Pociski mogą przenosić od trzech do sześciu niezależnych głowic atomowych o mocy 150-300 kt każda.

Fotografie:

Może Cię zainteresować