×

Ile zakażeń koronawirusem 9 maja? Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Ile zakażeń koronawirusem odnotowano 9 maja w Polsce? Wydaje się, że sytuacja związana z epidemią na świecie zaczyna się pomału stabilizować, a jak to jest u nas? Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie dane dotyczące nowych przypadków.

Ile zakażeń koronawirusem 9 maja?

W porannym raporcie dotyczącym zakażeń koronawirusem w Polsce resort zdrowia informował o 144 nowych przypadkach i jednym zgonie.

Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Zdrowia w naszym kraju przybyło 144 kolejnych pacjentów zakażonych koronawirusem. Nowe przypadki potwierdzono w województwach:
śląskiego (75),
mazowieckiego (34),
łódzkiego (16),
dolnośląskiego (14),
zachodniopomorskiego (2),
małopolskiego (1),
pomorskiego (1),
świętokrzyskiego (1).

Odnotowano również kolejne zgony będące wynikiem powikłań choroby Covid-19. Jak podaje resort zdrowia:

Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-K Bolesławiec, 69-M Kraków, 93-K Gdańsk, 75-M, 82-M Radom, 65-M Warszawa, 92-K Wolica, 78-M Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące

Na chwilę obecną łączny bilans wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce przedstawia się następująco: zmarło 785 osób, wyzdrowiało 5 437, a „aktywnych przypadków”, czyli zakażonych pozostało 9 429 pacjentów.

Ogólna liczba zakażonych w Polsce: 15 651. Wynika to z faktu, że MZ usunęło ze statystyk 3 zdublowane przypadki.

W związku z przekazanym przez WSSE Katowice raportem dotyczącym 3 zdublowanych przypadków zakażonych w woj. śląskim z 8 maja br., odejmujemy je ze statystyk.

Obserwując wykresy przedstawiające ilość zakażeń koronawirusem w Polsce można zauważyć, że krzywa logarytmiczna od pewnego czasu ma jednostajny przyrost. Jest on co prawda niewielki, ale nadal tendencja epidemii jest wyraźnie wzrostowa. Później powinna ona stopniowo wygasać. Zanim to jednak nastąpi czekają nas jeszcze tygodnie, a nawet miesiące ograniczeń i noszenia maseczek ochronnych.

Koronawirus: sytuacja na świecie

Podczas, gdy rząd zapewnia o coraz lepszej sytuacji w kraju, na stronie organizacji Endcoronavirus.org Polska została zaklasyfikowana do grupy państw, które wymagają natychmiastowej interwencji w zwalczaniu epidemii.

Choć np. w Niemczech odnotowano dużo więcej zakażeń niż w Polsce, to nasi sąsiedzi są znacznie bliżej zwalczenia koronawirusa i dlatego zostali zakwalifikowani do grupy państw znajdujących się w lepszej sytuacji epidemiologicznej. Do tej samej grupy, co Niemcy zaliczono także Włochy, Hiszpanię i Francję.

Nadal wiele kontrowersji wzbudza zbyt mała ilość testów, które przeprowadza się w Polsce. Rząd utrzymuje, że nasz kraj ma możliwość wykonywania 25 000 testów dziennie, jednak średnia dzienna ilość wykonywanych testów to 17 000 (a w weekendy jeszcze mniej). Zbyt mała ilość wykonywanych testów opóźnia rozpoznanie choroby i tym samym sprawia, że czas trwania epidemii w Polsce wydłuża się.

Do tej pory na świecie odnotowano 4 050 864 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 277 491 zgonów wśród osób z Covid-19. Należy pamiętać, że do Polski epidemia przyszła później, w związku z czym jej rozwój jest opóźniony o około 2 tygodnie w stosunku do Niemiec, Włoch czy Hiszpanii.

Fotografie: Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować