×

Paweł Grzesiowski o wzroście zakażeń w Polsce: „To początek klęski żywiołowej”

Dr Paweł Grzesiowski o pandemii koronawirusa wypowiedział się na Twitterze. Zamieścił tam bardzo mocny i przemawiający do wyobraźni wpis.

Grzesiowski o pandemii koronawirusa

Epidemia przybiera na sile. Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia odnotowuje rekordowe liczby zakażeń – w sobotę (10 października) poinformowano o 5 300 kolejnych przypadkach koronawirusa. Wraz z przyspieszającym wzrostem zachorowań w Polsce, coraz częściej w mediach pojawiają się zdecydowane apele i wypowiedzi lekarzy specjalistów.

Tym razem głos w sprawie gwałtownego wzrostu liczby zakażonych w naszym kraju postanowił zabrać immunolog dr Paweł Grzesiowski. Na Twitterze ostrzega przed katastrofą.

Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniejsze doświadczenia z tym wirusem uważam, że obecna sytuacja w Polsce to początek klęski żywiołowej. Przy tym tempie wzrostu liczby zakażeń szpitale nie mają szans na udzielenie pomocy wszystkim chorym

– napisał dr Grzesiowski.

Zaapelował do służb medycznych i rządu o „pilne działania ratunkowe”. Wymienił przy tym kroki, które powinno podjąć państwo, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa i zapewnić chorym niezbędną pomoc.

1) organizowanie szpitali „polowych” w najbardziej zagrożonych regionach
2) tworzenie izolatoriów
3) zapewnienie opieki na podstawowym poziomie innym chorym (bez COVID)
4) zawieszenie wszelkich sporów politycznych i skierowanie wszystkich sił i środków do walki z epidemią.

Cała Polska w „żółtej strefie”

Od soboty w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku może grozić mandat do 500 zł. Służby mundurowe szczególnie będą pilnować przestrzegania tego obostrzenia.

Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Strefa żółta rozciągnięta jest na cały kraj

– poinformował w czwartek (8 października) premier Mateusz Morawiecki.

Dodatkowo od czwartku (15 października) wejdzie w życie kolejne rozporządzenie, które obowiązywało zaraz na początku epidemii w Polsce. Chodzi o godziny dla seniorów. Szef rządu zaznaczył, że to właśnie osoby starsze są najbardziej zagrożone w trakcie pandemii:

Prawda jest taka, że wśród osób powyżej 65. roku życia, niemal połowa pacjentów jest w szpitalach. Niemal 80 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej zakażonych koronawirusem korzysta z respiratorów. Apelujemy o to, by osoby starsze pozostały w domach.

Źródła: natemat.pl, pacjenci.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować