×

Grupa uzbrojonych osób wtargnęła do Polski. Naruszono integralność kraju

Groźny incydent na polsko-białoruskiej granicy. Grupa uzbrojonych osób wtargnęła do Polski w nocy z 1 na 2 listopada. W związku z tym polskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na rozmowę chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

Grupa uzbrojonych osób wtargnęła do Polski

„Kolejna prowokacja” – grzmi na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o incydent, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek . Trzy niezidentyfikowane osoby wtargnęły z Białorusi na teren Polski. Intruzi mieli ze sobą długą broń.

Kolejna prowokacja! We wtorek w nocy (2 listopada o godz. 1:45) polscy żołnierze zauważyli na terytorium RP trzy umundurowane osoby, z bronią długą. Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi

– czytamy we wpisie Żaryna.

Nieznane są jednak szczegóły incydentu ani dokładne miejsce, w którym do niego doszło.

Już po rozmowie z chargé d’affaires Republiki Białorusi

W związku z incydentem przy granicy w środę rano chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej

– poinformowało polskie MSZ.

Wiceszef polskiej dyplomacji dał do zrozumienia białoruskiemu politykowi, że polskie władze będą bronić suwerenności państwa.

Podkreślił, że Polska jest zdeterminowana, by chronić własne granice oraz granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Przekazał także, że wspólnie z całą społecznością demokratycznych państw wspólnoty euroatlantyckiej będziemy konsekwentnie przeciwstawiać się zorganizowanej przez Mińsk nielegalnej migracji. Wiceminister zapowiedział skierowanie do MSZ Republiki Białorusi noty protestacyjnej oraz wezwał stronę białoruską do natychmiastowego wyjaśnienia incydentu

– przekazuje MSZ w komunikacie.

Przypomnijmy: w związku z działaniami Białorusinów i rosnącą presją migracyjną, na granicy polsko-białoruskiej od 3 września obowiązuje stan wyjątkowy. Na początku października przedłużono go o 90 dni. Przy granicy regularnie dochodzi do groźnych incydentów.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij