×

Finlandia wprowadza rygorystyczne ograniczenia w celu walki z koronawirusem

Najbardziej zaludniony region Finlandii, Uusimaa zmaga się największą ilością ludzi zakażonych koronawirusem. Epicentrum choroby są Helsinki.

Finowie odizolują się od reszty kraju

Helsinki oraz sąsiadujące ze stolicą Espoo i Vantaa wkrótce zostaną odcięte od reszty kraju. Decyzję w tej sprawie podjęła wczoraj premier Sanna Marin. Projekt mający na celu ograniczenie możliwości przemieszczania się przez mieszkańców Uusimaa został już przesłany do parlamentu. Rząd zamierza odizolować wspomniany obszar od 27 marca na czas trzech tygodni. W całym kraju już teraz obowiązuje stan wyjątkowy, który na razie został wprowadzony na czas do 13 kwietnia. W komunikacie Rady Ministrów można przeczytać:

Celem nowego ograniczenia jest przeciwstawienia się rozprzestrzenianiu się i zahamowanie rozwoju epidemii z regionu Uusimaa do innych części Finlandii.

Nowe ograniczenia dotyczące mieszkańców Uusimaa będą obowiązywać w całym regionie. Zakaz wjazdu będzie dotyczył mieszkańców pozostałych części kraju. Jedynym wyjątkiem są przejazdy do pracy. Rząd jest zdania, że zamknięcie Uusimaa oraz obszaru metropolitalnego Helsinek, zamieszkanego przez 70 procent mieszkańców regionu to „podstawowy sposób, aby spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii”. Ograniczenia są niezbędne, aby zapobiec rozszerzaniu się epidemii na pozostałe obszary, w których opieka medyczna nie jest na takim poziomie jak w pobliżu stolicy.

Może zachorować aż 60 procent społeczeństwa

Zgodnie z szacunkami w liczącej 5,5 mln ludności Finlandii od 20 procent (w najbardziej łagodnym scenariuszu) do nawet 60 procent obywateli może zostać zakażonych koronawirusem. Przewiduje się, że w związku z epidemią ponad 11 000 osób będzie potrzebować opieki szpitalnej. Ponad 3 500 prawdopodobnie trafi na oddziały intensywnej terapii. W celu jak najlepszego egzekwowania kontroli wewnętrznych granic regionu Uusimaa policja otrzyma wsparcie ze strony straży granicznej i wojska. Zamknięto już granice kraju, szkoły i uniwersytety z wyjątkiem przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych. Dzieci uczą się zdalnie. W kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Placówki kulturalne i obiekty sportowe są nieczynne. Rząd przygotował już projekt zamknięcia restauracji i barów i czeka na akceptację ze strony Komitetu Konstytucyjnego. Zostaną opracowane również odpowiednie zasady wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców z powodu utraconych dochodów. Na razie w Finlandii potwierdzono 880 przypadków zakażenia koronawirusem z czego ponad połowa pacjentów pochodzi z okręgu Uusimaa. Rzeczywista liczba chorych na Covid-19 może być o wiele większa (nawet 20-30 razy), ponieważ podobnie jak w innych krajach, nie wszyscy, u których występują objawy są kierowani na testy. Dotychczas 3 osoby zmarły w Finlandii z powodu koronawirusa.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować