×

Wielki finał WOŚP 2020 za nami! Rekordowa suma na koncie fundacji jeszcze przed północą

Już za nami finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2020. Jaki był jej cel i na co przeznaczone będą tegoroczne datki. Ile zebrano?

Jakie było hasło WOŚP 2020?

Hasło tegorocznej edycji WOŚP brzmiało: „WIATR W ŻAGLE” – 28. finał WOŚP dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Podczas oficjalnego startu finału WOŚP 2020 Jerzy Owsiak wziął stery i tak mówił:

Będę kapitanem statku pt. Polska. Ten statek pływa po całym świecie. Ten statek będzie płynął po falach przyjaźni. Rodacy, celebrujmy ten dzień. Bądźmy przyjaźni dla wolontariuszy. Jako kapitan będę się starał, by ten statek płynął pogodnie przed siebie.

Jaki był cel WOŚł 2020?

Tegoroczny WOŚP grał dla „zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Są to niezwykle drogie i specjalistyczne maszyny, których brakuje w wielu polskich szpitalach. Zbierano na zakup takich urządzeń jak lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne czy aparaty RTG z ramieniem.

Specjalistami, którzy wspierają WOŚP w tym roku są: prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który jest także konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej oraz prof. dr hab. Marcin Roszkowski z IPCZD, neurochirurg dziecięcy.

Kto pomagał podczas WOŚP 2020?

Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbierało pieniądze, które rozliczano następnie w około 1 700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. Do tego udział wzięli liczni celebryci oraz firmy partnerskie.

Ogromne poruszenie wzbudził udział polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk. Przekazała na cel WOŚP replikę pamiątkowego medalu Nobla. Cały finał WOŚP 2020 trwały licytacje innych przedmiotów, wystawionych przez sławne persony.

Wiele internetowych aukcji trwa nadal. Można jeszcze licytować do końca stycznia.

WOŚP 2020: co się działo w różnych miastach?

Odbywały się liczne koncerty oraz zabawy w większości dużych miast wojewódzkich oraz mniejszych miejscowościach. Artyści nie pobierali za swoje występy honorarium i robili to za darmo w imię idei.

O godzinie 20.00 odbył się happening pt. „Światełko do Nieba”. Wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP wysyłali w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci np. zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.

Finał WOŚP 2020: ile zebrano do puszek i na konto fundacji?

Poprzedniej edycji udało się zebrać zawrotną sumę! Podczas 27. finału WOŚP łącznie zebrano 175 938 717,56 zł. W dodatku więcej pieniędzy pochodziło z wpłat dokonanych przez Internet, niż z puszek na ulicy. Jak mówił Jurek Owsiak, „Internet jest przepotężną maszyną”. 

Obecnie wciąż trwają wyliczenia, jednak wczoraj do północy zebrano już

115 362 894 zł

I to nie koniec, bo jeszcze trwają licytacje na rzecz WOŚP i ta suma na pewno się powiększy!

Dla porównania: w tym roku jeszcze przed północą na konto WOŚP trafiło 100 mln zł, a w 2019 r. pod koniec 27. finału było kilkanaście milionów złotych mniej.

Ciężka praca wielu wolontariuszy oraz ludzi dobrego serca znów przyniosła wielkie owoce!

Źródła: www.radiozet.pl, www.wosp.org.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij