×

Olga Tokarczuk wesprze 28. finał WOŚP. To, co przekazała na aukcję zaskoczyło nawet Owsiaka

Olga Tokarczuk podzieliła się na swoim profilu na Twitterze nagraniem, na którym pojawiła się wspólnie z Jerzym Owsiakiem. Szef WOŚP zachęca do udziału w aukcjach charytatywnych.

28. finał WOŚP

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci oczekujących na różnego rodzaju operacje. Akcja skupi się przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

Jerzy Owsiak, prezes WOŚP mówi:

 Aukcje ruszyły. Przekazujemy rzeczy od serca

Literacki Nobel Tokarczuk

Warto przypomnieć, że w ubiegły wtorek, 10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Ceremonia noblowska odbyła się w filharmonii sztokholmskiej. Laureaci otrzymali złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes”.

Medale są wykonane z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Z kolei, dyplomy zostały przygotowane ręcznie przez artystów. Znajdują się na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat i uzasadnienie przyznania Nagrody Nobla.

Niesamowity gest

Jerzy Owsiak nie krył zdumienia, gdy dowiedział się jaki przedmiot chce przekazać pisarka. Wręcz zaniemówił z wrażenia na wieść o tym, że noblistka postanowiła oddać na aukcję replikę medalu noblowskiego.

Jest to pierwszy z trzech egzemplarzy. Ręcznie wykonany z brązu i pokryty złotem. Olga Tokarczuk powiedziała:

Żeby medal przyczynił się do wszystkiego, co robicie. Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić

Prezes najsłynniejszej fundacji w Polsce powiedział:

Usłyszałem i nie wierzyłem. Jesteśmy nieprawdopodobnie szczęśliwi

Był ogromnie zaskoczony, że Olga Tokarczuk włącza się w aukcje WOŚP. Pisarka przekazała w jego ręce przywiezioną ze Sztokholmu pierwszą replikę medalu noblowskiego. Na oficjalnym profilu Noblistki na Twitterze pojawił się wpis na temat tegorocznej edycji WOŚP.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować