×

Emerytury księży znów wzrosną! Nastąpi podwójna waloryzacja ich świadczeń

Emerytury księży znów wzrosną. Duchowni, którzy skończyli 75. rok życia otrzymają podwójną podwyżkę świadczenia. Zmiany mają związek nie tylko z rosnącą wysokością pensji minimalnej.

Emerytury księży znów wzrosną

Księża, podobnie jak inni obywatele po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę. Różnica w wypłacaniu świadczeń polega na tym, że po 75. roku życia są im wypłacane dodatkowe pieniądze z tzw. Funduszu Kościelnego.

Z wyliczeń Super Expressu wynika, że podatnicy wpłacili już na wspomniany fundusz 171 milionów zł. Jest to o 5 milionów złotych mniej w stosunku do poprzedniego okresu, jednak należy mieć na uwadze, że równocześnie wzrosła wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży. Zgodnie z dostępnymi danymi, na emerytury dla duchownych podatnicy wydali 153 miliony zł. Jest to o 6 milionów zł więcej niż w poprzednim czasie.

Oznacza to, że duchowieństwo otrzymało podwójną waloryzację emerytur. Pierwsza wynikała ze standardowej podwyżki ZUS-u, a druga ze zwiększenia wydatków Funduszu Kościelnego. Jeszcze w lipcu tego roku MSWiA tłumaczyło, że wzrost kosztów ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego wiąże się z rosnącą pensją minimalną.

Wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2 600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Fundusz się rozrasta

Na początku lat 90. Fundusz Kościelny wynosił mniej niż 10 milionów zł rocznie. Do 2012 roku jego wysokość nie przekraczała 100 mln zł. Sześć lat później, w 2016 roku wydatki na Fundusz sięgnęły już 145 milionów zł. W 2017 roku było to 159 milionów, a w 2018 roku – 176 milionów.

Warto zaznaczyć, że zaledwie miesiąc temu księża, którzy w czasach komunistycznych byli opozycjonistami i którzy pobierają świadczenie poniżej 2 400 złotych otrzymali podwyżkę świadczenia. Przysługiwała ona tylko osobom, które prowadziły działalność niepodległościową, za którą groziło więzienie lub represje.

Trzeba też podkreślić, że oprócz świadczeń wypłacanych przez instytucje państwowe, księża mają także możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy. Wielu duchownych pracuje w szkołach jako nauczyciele religii oraz wychowania do życia w rodzinie. Coraz popularniejsza staje się także ich działalność ewangelizacyjna w sieci. Niekiedy przybiera ona niestety niepożądany kształt jak miało to miejsce w przypadku księdza Jakuba Piątkowskiego.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować