×

Emerytury EWK wzrosną? Jest projekt ustawy i obietnice polityków

Emerytury EWK wzrosną? Do Sejmu wpłynął właśnie projekt ustawy, który zakłada zrównanie tego rodzaju emerytur ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Na czym polegają Emerytury EWK? Otrzymują je rodzice, którzy odeszli z pracy wcześniej, aby móc zaopiekować się chorymi lub też niepełnosprawnymi dziećmi.

Rażąca niesprawiedliwość?

Nie ma co ukrywać, że aktualnie emerytura EWK jest bardzo niska. Wynosi bowiem około 1300 – 1400 złotych brutto. Na rękę osoba pobierająca to świadczenie otrzymuje jedynie 1100 – 1200 złotych. Z kolei świadczenie pielęgnacyjne wynosi już 1 971 złotych na rękę. Przepisy mówią jasno, że pielęgnacyjnego nie mogą dostawać osoby, które przebywają na innych świadczeniach, czyli także i emeryci. Wychodzi więc na to, że państwo od lat dzieli rodziców dzieci niepełnosprawnych. Od dawna emeryci EWK domagają się, aby ich świadczenie zostało zrównane z pielęgnacyjnym. Póki co nie doszło do tego.

W 2018 roku była minister rodziny Elżbieta Rafalska podczas protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie obiecała, że postara się pomóc. Niestety do dziś nic się nie zmieniło. Jak tłumaczą się rządzący? Mówią, że są świadomi tego, iż zmiany są konieczne, ale wcześniej niezbędne jest przeprowadzenie reformy orzecznictwa osób niepełnosprawnych. Czy tak się w końcu stanie? Zobaczymy.

Emerytury EWK wzrosną
Pexels

Emerytury EWK wzrosną? Jest deklaracja posłów klubu PiS i Kukiz’15

Teraz posłowie klubu PiS i Kukiz’15 zadeklarowali, że postarają się zająć tym problemem. Złożyli już nawet w Sejmie projekt ustawy, która zakłada zrównanie emerytur EWK ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Na takiej zmianie skorzystałoby nawet 25 tysięcy osób.

Według tego projektu, rodzice, którzy przebywają na emeryturach EWK automatycznie otrzymaliby wyrównanie do świadczenia pielęgnacyjnego niełączącego się ani z emeryturą, ani z rentą. Jednak nie stałoby się tak od razu.

Co roku emerytura ta byłaby podnoszona tak, aby ostatecznie zrównać się z pielęgnacyjnym. Reforma ta ma kosztować 165 milionów złotych. Jeśli ustawa wejdzie w życie, zmiany zaczną być wprowadzane stopniowo od 2022 roku.

Miejmy nadzieję, że tak się stanie w najbliższej przyszłości. Ta różnica jest jawną niesprawiedliwością.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Pexels

Może Cię zainteresować

zamknij