×

Edukacja zdalna będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym? To konieczność

Edukacja zdalna będzie kontynuowana w roku szkolnym 2020/2021? Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o rozpoczęcie takich przygotowań. Sławomir Broniarz uważa, że to niezbędne, ze względu na ewentualność drugiej fali epidemii koronawirusa.

Edukacja zdalna będzie kontynuowana?

Choć większość rodziców jest niezadowolona z tzw. e-nauczania, wszystko wskazuje na to, że będą musieli przywyknąć do zdalnej edukacji. Przewiduje się, że jesienią nastąpi druga fala koronawirusa.

W związku z tym, Związek Nauczycielstwa Polskiego już teraz rozważa, jak będzie wyglądało nauczanie na odległość w nadchodzącym roku szkolnym. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której dzieci i młodzież zdane są wyłącznie na rojącą się od błędów i wpadek „Szkołę z TVP”. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaapelował do rządu o wdrożenie planów tego, jak w zbliżającym się roku szkolnym będzie wyglądać edukacja szkolna.

W tej chwili nikt nie myśli o tym, jak będzie wyglądała nauka od 1 września.

Szef związku zaznaczył, że wielce prawdopodobne jest, że do września sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie przez, co pełny powrót wszystkich uczniów do szkół nie jest realny. Co więcej, ZNP od kilku tygodni zgłasza postulaty, aby każdy nauczyciel został zbadany na obecność koronawirusa. To kluczowe, aby zminimalizować ryzyko zakażeń u dzieci, które są najbardziej niebezpiecznymi nosicielami wirusa. Sławomir Broniarz powiedział:

Chcemy, żeby bezpieczeństwo dzieci, rodziców, nauczycieli było zagwarantowane maksymalnie. Oczekiwalibyśmy wsparcia. Pan minister mówi, że badania będą bezpłatne dla tych, którzy przyjadą pomagać rolnikom, a przecież wydaje się, że bliższa ciału koszula.

Postulaty szefa ZNP

Sławomir Broniarz zwrócił uwagę na problem dostępności komputerów. Obecnie nie każde dziecko ma możliwość korzystania z laptopa bądź komputera, ponieważ te są wykorzystywane przez pracujących zdalnie rodziców.

Każde dziecko powinno mieć możliwość wypożyczenia komputera ze szkoły – podobnie jak nauczyciel i cały system logistyczny. Jest także kwestia podstawy programowej, przygotowania nauczycieli.

Przewodniczący ZNP uważa, że działania powinny zostać podjęte już teraz, ponieważ do nowego roku szkolnego pozostało wiele czasu i należy go dobrze spożytkować.

Powinno to być podporządkowane temu, żeby nie marnować czasu na jałową dysputę o tym, czy egzamin po ósmej klasie powinien być, czy też nie, tylko przygotować się do nowego roku szkolnego.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że jeśli epidemia koronawirusa nie dobiegnie końca, to będzie kontynuowane nauczanie na odległość.

Żadne państwo na świecie i w Europie nie było przygotowane do tego, by całkowicie przejść na pracę zdalną. Dziś jesteśmy po tym pierwszym, chyba najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, ustalić jej zasady. Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane.

Resort Edukacji rozpoczął już nawet pracę nad stworzeniem nowych materiałów dla nauczycieli, które pozwolą im prowadzić edukację na odległość na jak najwyższym poziomie.

Chcemy stworzyć dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Część konkursów na tworzenie tych wielu tysięcy materiałów jest już rozpisana. Chcemy także wzbogacić platformę epodręczniki w nowe narzędzia, które umożliwią nauczycielom pracę za pomocą komunikatorów, aby nie musieli korzystać z komunikatorów komercyjnych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować