×

Druga fala koronawirusa będzie groźniejsza? WHO ostrzega i podaje termin!

Druga fala koronawirusa może przynieść więcej ofiar śmiertelnych? Według WHO ma być ona groźniejsza, gdyż połączy się z chorobami sezonowymi.

Druga fala koronawirusa

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Dr Hans Henri Kluge w wywiadzie dla The Telegraph ostrzegł Europę przed drugą falą koronawirusa. Ma być o wiele groźniejsza od pierwszej. Jego zdaniem, nadejdzie na przełomie 2020 i 2021 roku i doprowadzi do jeszcze większej liczby zgonów. Zwłaszcza, że zbiegnie się ona z sezonem grypowym.

Specjalista przestrzega wszystkie państwa, że w związku z malejącą liczbą nowych zakażeń, nie powinny obniżać wymogów sanitarnych. Przede wszystkim należy teraz przygotować się na nadejście drugiej fali zakażeń, czyli m.in. zapewnić służbie zdrowia odpowiednie zabezpieczania.

Dr Kluge przy okazji podkreślił, że kraje europejskie całkiem nieźle radzą sobie z walką z koronawirusem, co przekłada się na spadek wzrostu liczby zachorowań. Jednak ostrzega, że ten wirus pozostanie z nami jeszcze przez dłuższy czas. Zażegnanie kryzysu nadejdzie dopiero wraz z wynalezieniem szczepionki na COVID-19. To z kolei może nastąpić dopiero za półtora roku.

Łukasz Szumowski ostrzega przed nawrotem epidemii

W wywiadzie dla portalu Interia.pl, minister zdrowia Łukasz Szumowski oznajmił, że w każdej chwili musimy być przygotowani na nawrót choroby. Zgadza się z prognozami WHO, które mówią, że druga fala nadejdzie jesienią/zimą i może być groźniejsza. Jak tłumaczy:

Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do „pomieszania”. Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się.

Według Szumowskiego, Polacy „oswoili się” już z epidemią i powoli zaczynają wracać do normalności. Jak mówi, w narodzie wzrosła świadomość obecności wirusa i związanymi z nim konsekwencjami:

Jesteśmy teraz lepiej przygotowani, dużo wiemy o tym wirusie. Wreszcie jest lek. Nawet jak będzie drugi szczyt, to mamy zarejestrowany lek, który łagodzi objawy. Są pierwsze doniesienia o szczepionce. To w ogóle inny świat w porównaniu do wiedzy, którą mieliśmy jeszcze niedawno.

druga fala koronawirusa
Twitter
Źródła: warszawawpigulce.pl, tech.wp.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować