×

Czy dzieci będą powtarzać rok szkolny? Minister edukacji wyjaśnia

Czy to możliwe, że dzieci będą powtarzać rok szkolny? Minister edukacji Przemysław Czarnek skomentował ten pomysł.

Powrót do szkół

Obecna sytuacja jest zarówno męcząca dla rodziców, jak i samych uczniów. Pod koniec marca Przemysław Czernek w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 stwierdził, że powrót do szkół będzie możliwy w połowie kwietnia:

Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Zakładamy, że ten obecny lockdown będzie trwał trzy tygodnie, stąd te rozporządzenia do 11 kwietnia. Jeśli będzie to możliwe, 12 kwietnia będzie powrót do szkół. Powtarzam: jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne.

Jednakże w ostatnim wywiadzie dla TVP dał jasno do zrozumienia, że obecna sytuacja nie pozwala na normalne funkcjonowanie placówek:

Na razie mamy sytuację bardzo dramatyczną i musimy czekać, aż liczba nowych przypadków radykalnie spadnie.

Dzieci będą powtarzać rok szkolny
Twitter

Dzieci będą powtarzać rok szkolny?

W przestrzeni publicznej pojawiały się pomysły, że dzieci powinny nadrobić edukację powtarzając rok. Jednakże rodzice nie muszą się obawiać – minister edukacji uciął wszelkie spekulacje co do tego pomysłu:

Nie ma takiej opcji żebyśmy dzieci, tylko z tego powodu, że była pandemia, zmuszali do tego, żeby powtarzały cały rok.

Według wstępnych informacji istnieją szanse na powrót dzieci do szkół przed wakacjami. Jednakże Czarnek podkreśla, że wszystko zależy od obecnej sytuacji epidemicznej. W ciągu najbliższych dni mogą zapaść decyzje w tej sprawie:

Rzeczywiście rozpatrujemy przede wszystkim jak podjąć decyzje. Czy ta decyzja ma dotyczyć wymiaru regionalnego, czy wymiaru ogólnokrajowego, ale też jednak chciałem zastrzec, że żadna decyzja jeszcze nie została podjęta. Dziś, jutro będą trwały intensywne konsultacje, jutro zresztą jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Sam minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej stwierdził:

Z panem ministrem Czarnkiem mamy plan, żeby cała edukacja została przywrócona przed wakacjami, to znaczy, żebyśmy nie czekali z powrotem do szkół do września i początku nowego roku szkolnego.

Jak myślicie kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkoły?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.onet.pl, www.tvp.info
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij