×

Jak teraz będzie wyglądać nauka w szkołach? Minister ujawnia, co się zmieni

Jak teraz będzie wyglądać nauka w szkołach? Minister Czarnek zapowiada, co czeka dzieci, rodziców i nauczycieli od 1 września 2021 roku. Co się zmieni?

Jak teraz będzie wyglądać nauka w szkołach?

1 września zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy zadają sobie pytanie o to, czy może się powtórzyć ubiegłoroczny scenariusz. Dzieci nie zdążyły jeszcze na dobre rozsiąść się w szkolnych ławkach, a już musiały wrócić do nauki zdalnej.

Minister Czarnek nie ma wątpliwości co do tego, że czwarta fala pandemii pojawi się jesienią. Ale jednocześnie podkreśla, że będzie ona łagodniejsza.

To nie będzie taka fala, jak trzecia czy druga, która spowodowała zapełnienie szpitali, bo to jest najbardziej szkodliwe czy najtrudniejsze; no i oczywiście liczba tych, którzy umierają na Covid

– zaznaczył Czarnek na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Więc spokojnie wracamy do nauki stacjonarnej, przygotowując się na tą czwartą falę

– dodał.

A zatem to już pewne – dzieci wrócą do szkół 1 września. Rok szkolny potrwa do 24 czerwca 2022 roku. Czarnek podpisał dwa rozporządzenia:

  • w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,
  • w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem od 1 września wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach na zasadach sprzed pandemii.

140 mln zł na „dodatkowe lekcje wsparcia”

Nauka w szkołach po wakacjach ma powrócić w niezmienionej formie. Ale zmiany będą. Opowiedział o nich szef Ministerstwa Edukacji.

Już teraz realizowany jest program wsparcia dzieci i młodzieży po Covid-19, na który przeznaczonych zostanie łącznie ok. 250 mln zł. (…) po to, żeby zlikwidować zaległości, które powstały w okresie nauki zdalnej […] Jeśli będzie zapotrzebowanie na kolejne 10 godzin w każdej klasie, w każdej szkole, to będziemy zwiększać te środki

– poinformował Czarnek.

Według ministra zgłoszono już zapotrzebowanie na 140 mln zł na dodatkowe lekcje wsparcia dla dzieci i młodzieży. To nie koniec inwestycji związanych z edukacją. Od czerwca ubiegłego roku w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przeznaczono już niemal 2 mld zł na ten cel, m.in. na budowę nowych szkół.

Minister Czarnek zapowiedział też, że na początku września ministerstwo będzie prosić dyrektorów szkół o zbieranie deklaracji od rodziców, czy chcą, by na terenie szkoły powstał punkt szczepień dzieci.

Ale zmuszać nie będziemy i dzielić dzieci nie będziemy

– zaznaczył w radiowej Jedynce.

Jedna ze zmian dotyczy także egzaminu dla ósmoklasistów. W 2022 roku zostanie on przeprowadzony w maju, a więc o miesiąc później, niż dotychczas. Nie będzie egzaminu czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować