×

Duże zmiany na cmentarzach. Przepisy odbiorą nam prawo własności grobów

Szykują się duże zmiany na cmentarzach, które przygotowuje polski rząd. Prace na reformą dobiegają właśnie końca. Gdy ta wejdzie w życie, zarządcy nekropolii będą mogli rozebrać nagrobek, jeśli uznają, że jego stan stwarza zagrożenie. Co więcej, wprowadzone zmiany będą tyczyć się również grobów murowanych, które dotychczas były „nie do ruszenia”.

Duże zmiany na cmentarzach

Rząd wziął się za polskie cmentarze, gdyż uznano, że przepisy ich dotyczące są po prostu przestarzałe. Niemal cała ustawa opiera się na przepisach wprowadzonych w roku 1959. Niektóre z zapisków pochodzą nawet z roku 1933. O jakich zmianach więc mowa?

Prawo do rozebrania nagrobka

Zmiany zakładają m.in. przyznanie zarządcy nekropolii prawa do rozebrania nagrobka, jeśli jego stan będzie stwarzał zagrożenie, oraz wprowadzenie rejestru grobów. Zmiana ta jest prawdopodobnie odpowiedzią na tragedie, do których dochodzi na cmentarzach. Przypomnijmy, 1,5-roczny Milan zginął po tym, gdy nagle oderwała się pionowa płyta cmentarna i uderzył chłopczyka w głowę – pogrzeb małego Milana.

Możliwość likwidacji grobów murowanych

Obecnie likwidacja grobowca murowanego jest niemal niemożliwa, ponieważ pochówek oznacza przedłużenie prawa do użytkowania grobu bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. Niebawem ma się to zmienić.

Dotychczasowe przepisy przewidują, że murowane groby są „po wieki wieków” i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym, czy grób powinien pozostać, a to, czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy

– mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik rządu ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z naturalnym ruchem ludności i ochrony miejsc pamięci.

Reasumując, jeśli nowe przepisy wejdą w życie, grób murowany będzie mógł być przeznaczony do likwidacji po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. W księgach cmentarnych i na samym grobie będzie wcześniej widniała informacja o zamiarze jego usunięcia. Właściciel będzie miał rok na odwołanie się od decyzji i zablokowanie likwidacji murowanego grobu. W przypadku gdy zarządca podejmie decyzję o likwidacji grobu wcześniej (nie dochowa ustawowego terminu na wniesienie sprzeciwu), będzie groziła mu kara do 50 tys. złotych.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?

Jeśli nowe przepisy dotyczące zmian na cmentarzach zostaną uchwalone, wówczas miałyby wejść w życie 1 marca 2023 roku.

Przemawia do Ciebie taka reforma? Nie da się ukryć, że nowe przepisy odbiorą Polakom prawo własności nagrobków ich bliskich – pomnik ma należeć do cmentarza. 

Źródła: www.money.pl

Może Cię zainteresować