×

Dopisanie się do spisu wyborców w II turze. Co musisz wiedzieć?

Dopisanie się do spisu wyborców. Jeżeli głosujesz w innej miejscowości, koniecznie musisz zapoznać się z rozporządzeniem na II turę wyborów prezydenckich.

II tura wyborów prezydenckich 2020

W niedzielę (28 czerwca) pierwsze wyniki przekazane przez exit poll nie pozostawiły żadnych wątpliwości. W II turze wyborów prezydenckich 2020 walczyć o głosy Polaków będą: obecny prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), który uzyskał wynik 43,50 proc. i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (wystawiony przez KO) – osiągnął 30,46 proc. głosów.

To właśnie ci kandydaci od poniedziałku (29 czerwca) starają się przeciągnąć na swoją stronę jak najwięcej nowych wyborców. Szczególnie zależy im na elektoracie Szymona Hołowni (13,87 proc.) i Krzysztofa Bosaka (6,78 proc.). Osoby, które na nich głosowały, mogą zupełnie zmienić przebieg II tury wyborów.

Z najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP wynika, że na ten moment zwyciężyłby Andrzej Duda z poparciem 51,14 proc. Natomiast jego kontrkandydat uzyskałby wynik 48,86 proc. Sondaż został przeprowadzony metodą CAWI 1 lipca na grupie 1 018 dorosłych Polaków.

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca. To właśnie wtedy Polacy zdecydują, czy wolą pozostać przy „sprawdzonym” prezydencie, albo też zdecydują się postawić na zmiany.

Dopisanie się do spisu wyborców

Według oficjalnych danych aż 389 616 Polaków wykorzystało dopisanie się do spisu wyborców. Jednakże niewielu z nich pamięta, że w przypadku II tury są oni „przywiązani” do miejsca, w którym składali taką prośbę. W innym wypadku będą musieli zdobyć odpowiednie zaświadczenie np. gdy wrócili już w miejsce zamieszkania. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji wydało w tej sprawie oficjalny komunikat.

W tej warstwie informacji udziela Krajowe Biuro Wyborcze:

Brak wiedzy na ten temat może spowodować, że część osób nie będzie mogła wziąć udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. Dlatego poinformujemy je drogą SMS-ową lub mailową.

Z kolei treść wiadomości, jaką powinniśmy otrzymać znajduje się poniżej:

Krajowe Biuro Wyborcze przypomina, że do spisu wyborców można dopisać się tylko 1 raz. Jeśli dopisałeś się przed I turą – nie możesz dopisać się do innego spisu przed II turą. Jeśli chcesz głosować w innym miejscu, weź zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie, w którym jesteś już dopisany do spisu wyborców.

E-usługa umożliwiająca dopisanie się do spisu wyborców będzie aktywna do wtorku 7 lipca 2020 r. do godz. 23.59.

Źródła: warszawawpigulce.pl, wiadomosci.onet.pl, fakty.interia.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować