×

II tura: sondaż prezydencki 2020. Który z kandydatów jest bliżej wygranej?

II tura: Sondaż prezydencki 2020 przeprowadził Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP. Który z kandydatów jest bliżej wygranej? Czy Polacy postawią na zmiany?

Kandydaci na prezydenta

Pierwsze wyniki wyborów prezydenckich 2020 podane przez exit poll nie pozostawiły wątpliwości. W niedzielnym (28 czerwca) głosowaniu najwyższe wyniki uzyskali – ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (43,50 proc.) i Rafał Trzaskowski (30,46 proc.).

Zarówno urzędujący prezydent (popierany przez PiS), jak i prezydent Warszawy (wystawiony przez KO) od poniedziałku (29 czerwca) próbują przeciągnąć na swoją stronę, jak największą liczbę wyborców. Chodzi o te osoby, które w I turze oddały głos na innych kandydatów. Szczególnie chodzi im o elektoraty Szymona Hołowni (13,87 proc.) i Krzysztofa Bosaka (6,78 proc.).

II tura: Sondaż prezydencki 2020

Przed drugą turą wyborów prezydenckich doczekamy się zapewne kilkunastu sondaży poparcia z różnych agencji dla obydwu kandydatów.

Ostatni opublikowano w środę (1 lipca) dla „Wiadomości” TVP. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster 1 lipca na grupie 1 018 dorosłych Polaków metodą CAWI. Wynika z niego, że większość osób ankietowanych swój głos odda na obecnego prezydenta. Wygrywa on z Rafałem Trzaskowskim w stosunku 51,14 proc. do 48,86 proc.

„Wiadomości” na swoim profilu na Twitterze opublikowały też inny środowy sondaż dla portalu wpolityce.pl. Social Changes przeprowadzało badanie metodą CAWI w dniach 26-27 czerwca 2020 na grupie 1 045 dorosłych Polaków. Wynikało z niego, że Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim w stosunku 53 proc. do 47 proc. W poprzednim sondażu prezydenckim przewaga Dudy było nieco mniejsza – prognozowany wynik wyniósł wtedy 51 proc.

Z tego samego badania wynika, że 5 proc. ankietowanych osób jest nadal niezdecydowanych, a 4 proc. zadeklarowało, że nie pójdzie na wybory. Frekwencja ma wynieść 64 proc.

II tura wyborów odbędzie się 12 lipca. To wtedy Polacy zdecydują, czy pozostawią obecną głowę państwa, czy zdecydują się na zmiany.

Źródła: fakty.interia.pl, wiadomosci.radiozet.pl, wpolityce.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować